Iğdır Üniversitesi’nde 6. Uluslararası Mesleki ve Teknik Bilimler Kongresi Başladı

11-12 Nisan 2019 tarihleri arasında yapılacak olan 6. Uluslararası Mesleki ve Teknik Bilimler Kongresi bugün yapılan sunumlarla başladı. Iğdır Üniversitesi Karaağaç Kampüsü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapılan kongre açılışına, Onursal Başkan Iğdır Üniversitesi Rektörü Mehmet Hakkı Alma, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Cavit Polat, farklı ülkeden konuklar ile bildirim sunumu gerçekleştirmek için katılım gösteren çok sayıda akademisyen katıldı.
Iğdır Üniversitesi ve UMTEB tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen 6. Uluslararası Mesleki ve Teknik Bilimler Kongresi merkez Karaağaç Kampüsünde yapılan açılış töreniyle başladı. Kongre kapsamında ilk olarak Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Öğretim Üyesi Cavit Polat’ın denetiminde Türkiye’nin birçok üniversitesinden akademisyenin katıldığı karma serginin açılışı gerçekleştirildi. Ardından kongre açılışına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Iğdır yöresine ait Kafkas Halk Oyunları gösterisi sunuldu.
Rektör Alma: Türkiye’nin Her Tarafından Akademisyen Ağırlayan Bir Üniversiteyiz
Kongrenin açılış konuşmasını üniversitemizin Rektörü Mehmet Hakkı Alma gerçekleştirdi. Alma, konuşmasında kongre hakkında katılımcılara bilgi vererek, üniversitemizin teknik alt yapısı ve akademik faaliyetleri hakkında şu açıklamalarda bulundu. “11-12 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan kongreye yaklaşık 240 başvuru olmuş ve 200 bildiri kabul edilmiştir. Toplam katılımcı sayısı 270’dir. Kongremize sağlık, fen, mühendislik bilimleriyle sosyal bilimlerin mesleki ve teknik bilimlerin tüm alanlarında katılım sağlanmıştır. Üniversitemize ülkenin her yerinden bilim insanları geliyor. Daha önce üniversitemizde yapılan multidisipliner çalışmalar Kongresine 650′ ye yakın bir katılım olmuş ve üniversitemiz bu kongreyidebaşarıylagerçekleştirmiştir. Bu tür çalışmaları çok önemsiyoruz. Bu zamana kadar yaklaşık 90 adet bilimsel çalışma yaptık. Üniversite olarak alt yapı ve fiziki imkânlar konusunda iyi bir yerdeyiz. Iğdır Üniversitesi bölgeye artı değer katmaktadır. Açılan bütün bölümlerin alt yapısı gayet sağlam. Doktora ve yüksek lisans programlarıyla üniversitemiz büyük bir ivme kazandı” şeklinde konuştu.
‘Öğrenci Sayımız Her Geçen Gün Artıyor’
Ayrıca Rektör Alma, kongrelerin bilimsel anlamda bir tartışma mekânı olduğuna değinerek üniversitemizde yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi. “Üniversitemiz olarak İnşaat mühendisliği laboratuvarları kurduk. Laboratuvarlar için carrot cihazları aldık.ALUM laboratuarımızda toprak ve su analizleri yapıyoruz. Ges santrali ile birlikte kendi elektriğimizi üretip ve satıyoruz. Üniversite öğrenci sayımız her gün artmakta olup 5000 den 8000’e çıktı. Buna bağlı olarak ta üniversitemiz de 17 farklı ülkeden 170 öğrencimiz bulunuyor. Üniversitemizde bölge için önem arz eden hayvan hastanemizi kurarak, 8’e yakın öğretim görevlisi alımı yaptık” dedi. Rektör Alma, konuşmasını kongreye İran, Gürcistan Azerbaycan Ukrayna ve Kazakistan ve Özbekistan’dan birçok katılımcının bildirileriyle katılım gösteren tüm akademisyenlere teşekkürlerini sunarak tamamladı. Rektör Alma’dan sonra Kazakistan’dan Koordinatör ZhanuzakAlimgerey söz aldı.Alimgereykonuşmasında, “Ortak bir tarihi paylaşıyoruz, bu tarihin nimetlerini iyi değerlendirmeliyiz. Burada bulunmaktan çok mutluyum. Misafirperverliğinizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Kongrenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi. Ardından kongrede aynı anda 4 farklı salonda yapılacak olan sunumlara geçildi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.