Iğdır Üniversitesi’nde “18 Mart Çanakkale Zaferi” Paneli Düzenledi

Iğdır Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından Karaağaç Kampüsü Konferans Salonunda 18 Mart Çanakkale Zaferi paneli düzenlendi. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Güneş, Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım ve Arş. Gör. Halit Baş’ın konuşmacı olarak katıldığı panele; Iğdır Belediye Başkanı Av. Murat Yikit, Iğdır Üniversitesi Genel Sekreteri Öğr. Gör. Mehmet Kurt, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan oturum başkanı Doç. Dr. Mehmet Güneş, I. Dünya Savaşı’na giden süreçte dünyanın ve Osmanlı Devleti’nin durumunu ele alırken Çanakkale Zaferi’nin destansı yönünü ve önemini tarihi veriler ile açıklayarak “Şehitlerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum.” dedi.
“Çanakkale, Dünya ve Türk Tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır”
Yapılan açılış konuşmasının ardından ilk panelist olan Arş. Gör. Halit Baş şunları söyledi: “Çanakkale Deniz Savaşı Dünya ve Türk Tarihinde önemli dönüm noktasıdır.
Bu zaferlerden alınacak önemli dersler vardır. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazı’nı geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır. 300.000 askerimizin şehit olduğu bu savaşlar sonucunda, düşman donanmaları ağır kayıplar vererek geri çekilmişlerdir. Çanakkale Savaşlarının denizle ilgili bölümü, 18 Mart 1915 tarihinde, düşman gemilerinin geri çekilmeleriyle sonuçlanmıştır. Bu nedenle, her 18 Mart gününde Çanakkale Savaşlarını anmaktayız.
Çanakkale Boğazını geçmek isteyen İngiliz ve Fransız gemileri, 3 Kasım 1914’de boğazın iki yakasındaki birliklerimize ateş açtılar, birliklerimizin karşı ateşi ile geri çekilmek zorunda kaldılar. 19 Şubat 1915’de düşman donanması kesin hücuma başladı. Osmanlı ordusunun karşı ateşi ile tekrar geri çekildiler.
18 Mart 1915’de İngiliz ve Fransızlar 16 harp gemisi ile büyük bir hücum daha başlattı. Üç gemisi sulara gömülen düşman donanması, tekrar geri çekilmek zorunda kaldı. Çanakkale Boğazını gemilerle geçemeyeceklerini anlayan düşmanlarımız, topraklarımıza karadan girmeyi denediler. İngiliz, Fransız, Avustralya, Yeni Zelanda ve diğer bazı sömürge ülkelere ait askerler 25 Nisan 1915 günü karadan çıkarma yapmaya başladılar. Kara savaşları, 9 Ocak 1916 tarihinde son düşman birlikleri de geri çekilene kadar devam etmiştir. 6-7 Ağustos 1915 gecesi Anafartalar’a yapılan çıkarma harekâtını Mustafa Kemal komutasındaki birliklerimiz durdurmuştur. 25 Nisan 1915 ve 9 Ocak 1916 tarihleri arasında, yaklaşık sekiz ay boyunca şiddetli kara savaşları olmuştur.” dedi.
“Çanakkale Savaşıtla Anadolu’da Türk varlığı kurulmuştur”
Panelde son olarak söz alan Öğr. Gör. Sözer Akyıldırım da konuşmasında Çanakkale’deki kara savaşlarını anlattı. Akyıldırım “Mustafa Kemal bu savaşların tam içinde yer almıştır. Aynı zamanda Mustafa Kemal 5. Ordu Komutanı olarak Liman Vonsanders Çanakkale savaşında görevlendiriyor. Liman Vonsanders Mustafa Kemal’e bu görevi verirken liyakat ve cesareti üstün tutuyor. İtilaf devletlerinin Çanakkale’ye geçip İstanbul’u zapt etme ve Rusya’yla buluşma hayalleri bozulur. Bu savaşla Anadolu da Türk varlığı kurulmuştur.” dedi.
Panel yapılan konuşmaların ardından son buldu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.