Iğdır Üniversitesi ve İstinye Üniversitesi İşbirliğine Medikal Teknolojiden Başlanacak

Daha önce iki üniversite arasında işbirliği için İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu’yu ziyaret eden Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, bu kez İstinye Üniversitesi’nin hastanesini ziyaret etti. Medikal teknolojiler ve ileri seviyedeki eğitim uygulamalarında birlikteliğin nasıl ve hangi konularda sağlanabileceği hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
Yapılan görüşmede Prof. Dr. Merdan Fayda, çalıştığı alanda yeni teknoloji donanımı konusunda bilgi verirken Brakiterapi cihazı ile çalışma yöntemini anlattı. Daha sonra kendisine bağlı olan medikal fizikçilerin konu içerisindeki uygulamalarını anlatarak, hastanede kendisine sağlanan şirket imkânı ile SUT üzerinden yapılan çalışmayı anlattı. Doğu Anadolu’da üniversitelere sağlanan üniversite-sanayi işbirliği ile özel teşekkülün %50, üniversitenin % 50 ortak olabileceğini, Iğdır Üniversitesi’nin de arazi tahsisi yapabileceğini ve bölge komşu ülkelere bu konuda hizmet verilebileceğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Prof. Fayda’yı Iğdır’a davet etti.
Kanser Tedavisinde Şartlar İyileştirilebilir
Iğdır’ın Gürcistan’a yakınlığından bahseden Rektör Alma, Fayda’nın zaten her hafta Gürcistan’a İstanbul’dan gittiğini öğrendikten sonra akademik eğitimleri online olarak da verebileceklerini söyledi ve böylece hem uzaktan eğitim verilebileceğine hem de kemoterapi de kullanılan ‘fdg’ gibi maddelerin üretimini yapabileceklerine değindi. Bölgede kanser hastalarının çok olduğuna ve hastaların 4 saatlik mesafede olan Erzurum’a gittiğini belirten Rektör Alma, bu bölgede üretilen ürünler ile kanser hastalarına yönelik tedavilerin de aynı yine bölgede yapılabileceğini vurguladı.
Prof. Dr. Merdan Fayda ise “Ben zaten İngilizce olarak radyasyon onkolojisi danışmalık programı hazırladım. Kafkasya Üniversiteler Birliği Danışmanı olan Dr. Metin Gürsan’a verdim. Kendisi bu programı tüm bölge üzerindeki İran, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan gibi birliğe bağlı üniversitelerde anlatacak. Benim amacım, kullandığımız kanser ileri teknolojisi tecrübemizi ülkemiz insanına anlatmaktır. Medikal fizikçinin önemini anlatmaktır. Onkoloji hizmeti kuracaklara kurulumda yapılan hataların yapılmamasını sağlamaktır.
Bunun için mevcut birikimimizi tüm üniversitelere, özel kuruluşlara anlatmalıyız. Üniversiteler arası kamu-özel işbirliği ile sizinde dediğiniz formülle bu konuyu güçlü bir hale getirebiliriz. Bunun sağlanması halinde Türk ve İslam olan yurdu Kafkasya’nın ve o coğrafyanın bir eksikliğini gidermiş oluruz. Yanı başımızda bulunan Rusya, Gürcistan gibi ülkelere eğitim, kurulum ve teknoloji, eleman yetiştirme vb. konularda hizmet ihracatı yaparak ülkemize, üniversitelerimize, akademisyenlerimize ve özel teşekküle döviz kazandırmış oluruz. Böylece benim İstanbul’dan online destekle vereceğim eğitimden Iğdır Üniversitesi de ekonomik kazanç elde edecektir.” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.