Iğdır Üniversitesi Tarafından ‘Mesnevi’den Pedagojik Telkinler’ Konulu Konferans Düzenlendi

 

13

Iğdır Üniversitesi Sosyal Hareketler ve Bilinçli Eğitim Topluluğu tarafından organize edilen “Mesnevi’den Pedagojik Telkinler” konulu konferans Iğdır Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Doğan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şadi Eren, öğretim üyeleri ile öğrenciler dinleyici olarak katıldı.

Doç. Dr. Süleyman Doğan, konferansta mesnevi ve eğitim ilişkisini ele aldı. Mevlana’nın Mesnevisinin bir tür İslam ansiklopedisi olduğunu ve eserde modern gözlem, mantık metotlarına yer verildiğini belirten Doç. Dr. Doğan, Mevlana’nın öğretmeni süte, öğrenciyi ise bala benzeterek, balın süte karıştırıldığında onun özelliklerini alması gibi öğrencinin de öğretmenine benzediğine dikkat çekti.

Mevlana Hazretleri’nin hem batı hem doğu âlimleri tarafından en çok tanınan ve saygı duyulan ilim adamları arasında ilk sırada geldiğini söyleyen Doç. Dr. Doğan,  Mevlana’nın bu saygıyı herkesi kucaklayan bakış açısı sayesinde elde ettiğini dile getirdi.

Mesnevi’de pedagojinin dört başlıkta ele alındığını söyleyen Doç. Dr. Süleyman Doğan, bunları hür (aklı yerinde) olmak, özgür olmak (maddenin kölesi olmamak), muhakeme yeteneğine sahip olmak ve aşk ve sevgi şeklinde sıraladı. Doğan, Descartes’ın ‘Düşünüyorum; o halde varım’ ifadesinin Mevlana tarafından farklı biçimlerde çok daha uzun zaman önce dile getirilmiş olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Doğan, Mesnevi’ye dünya çapındaki çok sayıda bilimsel çalışmada atıf yapıldığını belirttiği konuşmasını soru cevap bölümü ile sonlandırdı. Konferansın sonunda Iğdır Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Faik Yılmaz konferansa konuşmacı olarak katılan Doç Dr. Doğan’a teşekkür ederek plâket takdim etti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.