Iğdır Üniversitesi Sarıkamış Şehitlerini Anma Yürüyüşüne Katıldı

3

Kars Sarıkamış’ta bir araya gelen binlerce vatandaş gibi Iğdır Üniversitesi öğrencileri de, Sarıkamış Harekâtı sırasında vatan uğuruna donarak şehit düşen 90 bin Mehmetçiği anmak için yürüyüşün başlangıç noktası olan Kızılçubuk mevkiinde toplandı.

Sarıkamış Harekâtının 99. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Kars Sarıkamış’ta Pazar günü düzenlenen “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” anma yürüyüşüne Iğdır Üniversitesi de çok sayıda öğrenciyle katılarak törende yerine aldı. Iğdır Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Iğdır Üniversitesi’nin ortaklaşa hazırladığı program kapsamında Iğdır Üniversitesi’nde okuyan yaklaşık 200 üniversite öğrencisi, Sarıkamış Harekâtı sırasında şehit düşen 90 bin asker için düzenlenecek olan anma programına katılmak için sabahın erken saatinde yola çıktılar. Iğdır Üniversitesi öğrencilerine Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları tarafından ay yıldızlı bere, atkı ve eldiven hediye edildi.

Sarıkamış harekâtı sırasında şehit düşen Mehmetçikleri 99’uncu yılında anmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen gençler Sarıkamış’ta bir araya geldiler.

Anma töreninde yapılan Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Iğdır Üniversitesi öğrencileri de programa katılan vatandaşlarla birlikte dua etti. Buradaki programa Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kars Valisi Eyüp Tepe, Iğdır Valisi Ahmet Pek, AK Parti Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç, Iğdır Üniversitesi Sağlık Kültür Daire Başkanı Ahmet Kızılkurt, Iğdır Üniversitesi öğretim elemanları ve üniversite öğrencileri katıldı.

Törende gençlere hitaben bir konuşma yapan Bakan Akif Çağatay Kılıç, burada toplanan herkesin ecdadının ve şühedanın izinde yürüyeceğini belirterek, “Sizler buraya gelmiş olmakla bir kere daha ne kadar büyük bir ecdadın torunları olduğunuzu ispatladınız. Allah hepinizden razı olsun. Bu vatan için, bu millet için inancımız, kutsallarımız ve bayrağımız için şehit olmuş bütün kardeşlerimizi hayırla şükranla ve rahmetle yâd ediyoruz. Bugün burada hepimiz onların en büyük fedakârlıklarını, yani canlarını vermiş olmalarının hürmeti üzerine buradayız” dedi.

Bakan Kılıç, bu yürüyüşün sonsuza kadar devam edeceğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Ülkemizin her yerinde bugün Sarıkamış şehitleri hatırlanıyor, onlar için dualar, mevlitler okunuyor, Allah kabul eylesin inşallah. Şimdi buradan 8,5 kilometrelik yürüyüşümüze başlıyoruz. Hep beraber kol kola, omuz omuza 99 sene evvel nasıl yürüdüysek yine bu şekilde yürüyeceğiz inşallah, Allah hepinizden razı olsun”

“Türkiye şehitleriyle yürüyor” anma yürüyüşüne katılan fedakâr Iğdır Üniversitesi öğrencileri de kötü hava koşullarına rağmen ellerindeki bayraklarla binlerce vatandaş gibi 8,5 km yürüyüşün sonunda tören alanına girdi. Yürüyüş Yukarı Sarıkamış Şehitliği’nde sona erdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.