Iğdır Üniversitesi Rektörü Alma,Yökak Değerlendirme Toplantısına Katıldı

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Ankara’da gerçekleştirilen Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) 2018 Yılı Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Değerlendirme Toplantısına katıldı.
2018 yılında dış değerlendirmesi tamamlanan üniversitelerin rektörleriyle geri bildirim toplantısında; YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar, yapılan sunumların ardından 2018 yılında dış değerlendirmeleri tamamlanan üniversite rektörlerinin sorularını cevapladı.
Açılış konuşmasını YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ın yaptığı toplantıda YÖKAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sibel Aksu Yıldırım, 2018 yılı değerlendirme programına ilişkin nicel ve nitel verilerin yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda 2018 yılında kurumsal dış değerlendirme programına dâhil olan kurumların yönetim ve kalite güvencesi sistemi, eğitim ve öğretim, araştırma ve geliştirme ile toplumsal katkı süreçlerindeki verileri içeren Kurumsal Geri Bildirim Raporları paylaşıldı.
Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu Üyesi ve YÖKAK Danışmanı Prof. Dr. Öktem Vardar tarafından “İç Kalite Güvence Sistemi ve Program Değerlendirme” konulu sunum gerçekleştirildi. Prof. Dr. Vardar, bir yükseköğretim kurumunda oluşturulabilecek iç kalite güvence sisteminin, kurumun kalite güvence politikasını; eğitim öğretim, araştırma, topluma hizmet, uluslararası aşma, yönetişim standartlarını ayrıca bu standartlara uygun akademik yaşamın kanıtlarını veya iyileştirme adımlarını içermesi gerektiğini belirtti.
YÖKAK’ın çalışmalarını önemsediklerini ifade eden Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, kalite yönetimi ve kalitenin sürdürülebilirliğinin gerekliliğine vurgu yaptı. Kurumsal dış değerlendirmenin teftiş olmadığını hatırlatan Rektör Alma, değerlendirilen ve değerlendiren açısından verimli bir işbirliği süreci olduğunun altını çizdi.
Iğdır Üniversitesi’nin öğretmen yetiştirme modeli, eğiticilerin eğitimi, personel eğitimi, iç ve dış paydaşlarla barışık kurumsal yapısıyla kurumsal dış değerlendirme takımının dikkatini çektiğini belirten Rektör Alma, geliştirilmesi yönünde görüş belirtilen alanlarda ise en iyi seviyeyi yakalamak adına planlamalar yaptıklarını söyledi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.