Iğdır Üniversitesi Mühendislik Fakültelerinde Kullanılmak Üzere Makine ve Teçhizat Alındı

Üniversitemizde yeni bölümlerin açılmasının heyecanı yaşanırken fakülteler ve bölümler bazında ise yenilikler devam ediyor. Son olarak üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın girişimleriyle Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü, Harita ve Kadastro Programı bünyesinde Jeodezi ve Fotoğrametri Mühendisliği alanında kullanılmak üzere 1 adet Topcon HAPER-HR FULL GNSS alıcısı, 1 adet Topcon OS-103BG TOTALSTATİON ve 2 adet Topcon AT-B4A otomatik nivo alınması sağlandı.
Rektör Alma, “Öğrencilerin bu cihazları kullanması, onlara iş hayatlarında büyük bir avantaj sağlayacak”
Üniversitemiz envanterinde yerini alan bu cihazların çağa uygun teknolojik bir yazılımla donatıldığını belirten Rektör Alma; bu cihazlarla haritalama, aplikasyon, alım, kübaj, alan belirleme, konumu anlık tespit etme, hali hazırda harita çıkarma, hava fotoğraflama gibi özelliklerin bulunduğunu ve İnşaat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Ziraat Fakültesi bünyesinde bulunan Bahçe Bitkileri Bölümü ve Tarla Bitkileri Bölümleri için eğitim amaçlı kullanılabileceğini ifade etti. Ayrıca, üniversitede alınan eğitim ile elde edilen bilginin önemine de değinen Rektör Alma, “Bildiğiniz gibi üniversiteden mezun olduktan sonra bütün öğrencilerin ortak derdi iş bulabilmek. Artık problem üniversite bitirmek değil. Önemli olan bitirdiğiniz bölümün gerektirdiği bilgi düzeyine sahip olmak. Bu anlamda Iğdır Üniversitesinde okuyan öğrencilerimizin bu cihazları bilmesi ve kullanması iş hayatlarında onlar için büyük bir kolaylık sağlayacak. Bu cihazları kullandıklarında devlet dairelerinde çalışmasalar bile özel sektörde kolaylıkla iş bulabilecekler” dedi.
“Cihazlar, hem uygulamalı eğitimde hem de üniversitemizin yapacağı çalışmalar için önem arz ediyor”
Alınan cihazların mühendis adayı öğrenciler için son derece faydalı olacağını belirten Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr.Gör Fehmi Çatma ise şu ifadeleri kullandı: “Unutulmamalıdır ki harita kendi alanı dışında inşaat, mimari, peyzaj, ziraat, gıda, jeoloji, çevre düzenlemesi, elektrik, makine, otomotiv, endüstri, bilişim, sağlık, hava, kara ve deniz taşımacılığı, banka, trafik, sanat yapıları vb birçok bilim alanına yardımcı olmuş eski tarihten günümüze kadar bilimin hem üreticiliğini hem de yöneticiliğini yapmıştır. Günümüz dünyasında hızla ilerleme kaydetmekte olan harita sektörü, neredeyse bütün mühendislik dallarında söz sahibi olmuştur. İşte bu sebeple alınan cihazlar hem uygulamalı eğitimde hem de üniversitemizin yapacağı çalışmalar için büyük önem arz ediyor” dedi.
HAPER-HR FULL GNSS alıcısı, hem yazılımı ve pratikliği hem de hassas ölçüm açısından sahasında çok beğeniliyor
Alınan cihazlar hakkında bilgi veren Öğr.Gör Fehmi Çatma şunları söyledi: “HAPER-HR FULL GNSS alıcısı hem yazılımı hem pratikliği hem de hassas ölçüm açısından sahasında beğenilen, Türkiye’nin önemli teknik üniversitelerinden (YTÜ), söz sahibi mühendislik firmaları (ENKA, SOYAK) tarafından tercih edilen bir cihazdır. Kolay kullanım dokunmatik hassas ekranı, batarya gücü (dahili ve harici) uydu yakalama hızı , ölçüm hassaslığı, Led ekranı , veri giriş ve çıkışı , USB Cad projeleri aktarımı, digital düzeçleme, aplikasyon hata payı , kapalı alan çekme kırıklığı (15 cm), gece görüşü ve netliği, epok değeri, dayanıklık ağırlığı vb birçok önemli özelliği bünyesinden bulundurmaktadır.
OS-103BG TOTALSTATİON modeli cihazımız ise GNSS yetersiz kaldığı yerlerde olmazsa olmazlardandır. GNSS cihazı havanın yoğun bulutlu oluşu, kapalı alan uydu yetersizliği, elektrik hatların yoğun akımı, internet çekim zayıflığı, kalibrasyon ayarlarının güncel olmaması, Tusaga hizmet sorunları GPS’in çekmediği zamanlarda GNSS yerini alabilecek konumdadır. OS-103BG TOTALSTATİON, GNSS ile aynı yazılıma sahip olup kıl hassaslığı, reflektörlü ve reflektörsüz lazer ölçümü, gece görüş alanı, çalınmaya karşı korumalı, çift yönlü ekran özelliği, darbe dayanaklılığı ve ölçüm koruma metodu, bina, mimari, peyzaj ve 3D yol projesi vb alanlarda, cad veri aktarımı ve alımı gibi konularda eğitim kurumlarının ve özel firma gruplarının tercih ettiği cihazlardandır .
AT-B4A OTOMATİK NİVO genelde alt yapı, bina temel kazılarında, kübaj hesaplamalarında, yol projesi siyah ve kırmızı kotların belirlenmesinde, nivelman işlerinde, nokta taşıma gibi yükseklik ile ilgili konularından son derece pratik bir yol izlememize yardımcı olan ölçüm cihazımızdır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.