Iğdır Üniversitesi Kozmetik Laboratuvarı Üretime Hazır, Markalaşmayı Bekliyor

            Iğdır Üniversitesi Araştırma Laboratuvarı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ALUM) bünyesinde kurulan kozmetik laboratuvarı, yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla parfümden kreme, diş macunundan çamaşır deterjanına çok sayıda ürünün üretimini yapabilecek bir kapasite sergiliyor.

            2019’un Temmuz ayında ALUM bünyesinde faaliyete geçen Iğdır Üniversitesi kozmetik laboratuvarında, organik kozmetik ve üretim süreçleri çerçevesinde üretim ve Ar-Ge çalışmaları yapılıyor. Kozmetik, farmakoloji ve dermatoloji alanında farklı ürünler üzerinde çalışan laboratuvar, özellikle bölgemizdeki bitkileri kullanarak farklı ürünler ve formülasyonlar yapmakla uğraşıyor.

Iğdır’a mahsus bitkiler üretimde kullanılacak

            Üniversite bahçesinde yetişen lavantalardan uçucu yağ elde eden laboratuvar; ürettiği yağı parfüm, oda spreyi, deterjan ve diğer temizlik ürünlerinin esansında kullanıyor. Iğdır ve yöresine has bitkileri üretimde kullanmayı amaçlayan laboratuvar, Iğdır kayısısının çekirdeğinden çıkarılan yağ ile sıvı sabun ve cilt kremi de üretecek.

            Markalaşma çabası içerisindeki laboratuvarın hali hazırda üretim kapasitesi sergilediği ürünlerden bazıları şunlar: kolonya, parfüm, oda kokusu, ağrı kesici krem, diyabet kremi, nemlendirici krem, yüz maskesi, kil maskesi, ayak mantar kremi, yara yanık kremi, gece kremi, lavanta kremi, havaciva kremi, gençleştirici krem, leke kremi, şampuan çeşitleri, duş jeli, saç jölesi, güneş yağı, güneş losyonu, bebek şampuanları, bebek yağları, vücut losyonları, tıraş kolonyası, diş macunu, ağız çalkalama suyu, anti bakteriyel sıvı sabun, butik kalıp sabunlar, bulaşık deterjanı, çamaşır deterjanı, ahşap temizleyici, yumuşatıcılar, oto yıkama köpüğü.

            Çok sayıda üründe üretim kapasitesi sergileyen laboratuvar, sahip olduğu cihaz ve makinelerle Iğdır ve yöresindeki işletmelere hizmet vermeye, yeni açılacak işletmelere de teknik destek ve formülasyon altyapısı sağlamaya hazır durumda.

Sempozyumda stand açılacak

            Iğdır Üniversitesi’nde  3-6 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Uluslararası Aromatik Bitkiler ve Kozmetik Ürünleri Sempozyumu’nda da kozmetik laboratuvarı tarafından stand açılacak. Açılacak olan standda, laboratuvarın üretimi olan ürünlerin tanıtımı yapılacak.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.