Iğdır Üniversitesi Komşu Ülkelerin Akademisyenleri İçin Cazibe Merkezi Oldu

a51

Iğdır Üniversitesi, komşu ülkelerde bulunan akademisyenler için ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Iğdır Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi’nin daha önce imzaladığı işbirliği protokolü kapsamında Iğdır’a gelen Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi öğretim elemanları, öğretim görevlileri Aide Askerova ve Gülşen Aliyeva bilgi paylaşım amaçlı çalışmaları izlemeye başladılar. Iğdır’a gelen Agrar Üniversitesi öğretim elemanları ilk önce Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz’ı makamında ziyaret etti. Öğretim görevlileri Aide Askerova ve Gülşen Aliyeva işbirliği protokolü kapsamında Iğdır Üniversitesi’nin kendilerine vermiş olduğu bilgi paylaşımı imkânını en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek kendilerine bu imkânı sunan başta Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ve emeği geçen tüm herkese teşekkür etti.

Rektör Prof. Dr. Yılmaz da yapılan iş birliği protokolü kapsamında oryantasyon eğitimi vermeye başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını, bu gibi eğitim programlarının tüm hızıyla devam edeceğini söyledi. İlgililer aşağıdaki konularda da bilgilendirmede bulundular:

Falling number (düşme sayısı amilaz enzim aktivitesi tayini), gluten analizleri (yaş, kuru, gluten index), protein analizi (kjeldahl yöntemi), çözücü tutma kapasitesi (SRC), tekstür analizi (Markası TA. XT plus), ekmek ve kekin yumuşaklığı, yapışkanlığı, çiğnenebilirliği, esnekliği, bisküvinin sertliği, gevrekliği, meyvelerin kabuk sertliği, manda etinin sertliği, elastikiyeti), nem analizi (halojen lamba teknolojisi ve klasik yöntem), tuz analizi, kül analizi, hızlı viskozite test cihazı ile buğday ve mısır ununun ısıtılması ve soğutulması neticesinde elde edilen viskozite (pasting properties with rapid visco analyzer), refraktometre ile kuru madde analizi, HPLC kullanımı (Agilent Technologies Markası), baharatların etken maddelerinin ekstraksiyon ile elde edilmesi, bunun yanında Ziraat Fakültesi Laboratuarında ICP/MS ve GC/MS cihazları.

Oryantasyon eğitimi alan bir diğer öğretim görevlisi Gülşen Aliyeva da Iğdır Üniversitesi’nin yüksek düzeyde teknolojik imkânlara sahip olduğunu ve eğitim kalitesinin ileri bir seviyede olduğunu söyledi. Iğdır Üniversitesi ile Azerbaycan Devlet Agrar Üniversitesi iş birliği protokolü kapsamında oryantasyon eğitimi alan öğretim görevlileri Iğdır Üniversitesi yetkililerinin göstermiş olduğu yakın ilgiden dolayı kendilerini evlerindeymiş gibi hissettiklerini belirterek, başta Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz’a, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Bal’a Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarına ve tüm Iğdır Üniversitesi ailesine misafirperverliklerinden ötürü teşekkür ettiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.