Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde İlk Cerrahi Operasyon…

Iğdır Üniversitesi Hayvan Hastanesinde ilk cerrahi operasyon başarıyla gerçekleştirildi. Üniversitemiz Hayvan Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Başaran Karademir öncülüğünde gerçekleştirilen ameliyatta tazı türü bir köpeğin kırılan sağ ön ayağına cerrahi müdahale yapıldı.
Doğubayazıt Belediyesi Veteriner Hekimi Mahmut Babur’un talebiyle Üniversitemizden cerrahi alet ve yardımcı personel konusunda destek istendiğini belirten Başhekim Veteriner İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Karademir, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın oluruyla cihaz, malzeme, hastane ve veteriner hekim desteği konusunda Doğubayazıt Belediyesine yardımcı olduklarını kaydetti.
Üniversitemiz Hayvan Hastanesinde gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Karademir, Veteriner Hekim Mahmut Babur’un de desteği ile yaptıkları klinik muayenede, yaralı köpeğin ön sağ ayağına basamadığı, pandülvari (asimetrik salınım) sallandığı elle yapılan ilk muayenede kemik bütünlüğünün kaybolduğu, kırık bölgenin altını hayvanın kontrol edemediği, yoğun ağrı hissiyatının varlığının ve radyolojik muayenede ise iki antebrachium kemiğininde (Radius-Ulna) distal diafiz-metafiz (sağ ön ayak bileğinin yaklaşık 6-7 cm yukarısı) arasında parçalı olmayan kırık tespit ettiklerini aktardı.
Yaralı Köpek Müşahede Altında Tutulacak
Ameliyatın son derece başarılı geçtiğini, uygulanan cerrahi operasyonda kırık kemiklerden büyük olanına metal plaka (radiusa), diğer kırık parçaya ise kalıcı pin uygulaması yapıldığını vurgulayan Karademir “Yaralı köpeğimizin tam iyileşmesinden sonra metal plakayı cerrahi olarak alacağız; ama pin uygulaması kemik içinde bırakılacak.
Bu aşamadan sonra hasta köpeğimiz birkaç gün kedi-köpek servisimizde hospitalize edilerek (misafir edilerek) gözetim altında tutulacak.” dedi.
Cerrahi müdahalenin Uzman Veteriner Hekimler tarafından yapıldığını ve başarılı bir sonuç elde edildiğini vurgulayan Doç. Dr. Karademir, yaralı köpeğin sağlık durumunun iyiye gittiğini belirterek, cerrahi operasyonu gerçekleştiren Veteriner Hekim Mahmut Babur, Öğretim Görevlileri Fatma Ertaş, Ayhan Akgün ve Ayşegül Çoban’a teşekkür etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

 Orçum UZUNLU Şubat 16, 2019 Cevapla
0 0

Fakülte açılmadan hastane açılması bence güzel bir uygulama. Operasyonu yapanların uzman olduğu belirtilmiş Arkadaşları tebrik ederim ama uzmanlık alanlarının Cerrahi olmaması ve sadece birinin doktoralı olması dikkatimi çekti haberin içerisindeki uzman kelimesinin kaldırılması bence Veteriner Hekimlikte Uzmanlık kanununa göre de kaldırılması etik ve kanuni açıdan uygun olur.