Iğdır Üniversitesi Davasında 11 Tahliye

 

Iğdır üniversitesi eski genel sekreteri Ahmet Kızılkurt’un da aralarında bulunduğu 11 akademisyen serbest bırakıldı.

            Iğdır üniversitesi akademisyen ve idarecilerinin tutuklu bulunduğu dava dün görüldü. 13 kişinin tutuklu bulunduğu davada 11 kişi serbest bırakıldı. Iğdır Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz ve Kasım Hocanın dışında tutuklu kimse kalmadı.   Eski rektör Yılmaz ile Kasım Hocanın tahliye taleplerinin ise dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için ileriki bir tarihe ertelendiği belirtildi.

            Serbest bırakılan isimler Şunlar: Ahmet Kızılkurt, Yadullah Keser, Tuncay Dikici, Gürbüz Zengin, Adnan Bayrak, Yaşar Şeker, Mustafa Yaşar Küçük, Ali Kahveci, Orhan Kuşut, Zeki Halis, Kemal Karataş.

Serbest bırakılanlar arasında Orhan Kuşut dışında görevden ihraç edilen yok.

 Tanık; “Ben bir buçuk sayfa ifade verdim. Şimdi ifadem dört sayfa”

            İfade veren tanıklar arasında bulunan bir şahsın mahkeme heyetine “Ben bir buçuk sayfa ifade verdim. Şimdi ifadem dört sayfa. Araya iki sayfa daha eklenmiş. Ben bunları söylemedim” dediği belirtildi. 

Kripto Fetö’cü F.S Bir süre önce açığa Alındı

            Mit, Yüksek Öğretim Kurumu(YÖK) Iğdır Üniversitesi Hakkında Yürüttüğü Soruşturmasında. F.S’nin Kripto Fetö’cü Olduğu Yazısını Iğdır Üniversitesine Gönderdiği öğrenildi. F.S’nin Şikâyetiyle Iğdır Üniversitesinde Çok Sayıda Kişinin Fetö İddiasıyla Tutuklandığı Öğrenildi. F.S İle İlgili Yürütülen Soruşturmada F.S Açığa Alındı. F.S.’nin açığa alınmadan bir gün önce izne ayrıldığı belirtildi.

            Iğdır Üniversitesi eski Rektörü İbrahim Hakkı Yılmaz darbe girişiminden iki yıl önce Fetöcüleri makamından kovmuş, ondan sonrada onların yayın organı Zaman gazetesinde hedef tahtasına oturtulmuştu. Tüm il bürokrasisi ve on binlerce kişin gittiği bir taziye yeri ile ihraç ve kovuşturmalarda zamanlama ve süreler ile verilen ifadelerin tutuklattığı Iğdır Üniversitesi yönetimin davasında şikâyetçilerden birisinin Kripto Fetö’cü olduğu gerekçesiyle açığa alınması adaletin tecellisini hızlandırdı.

            Tutuklu yargılananların yakınları “İftira ve yalanlarla bizleri mağdur edenleri Yüce Allah’a havale ediyoruz. Yargımıza güvenimiz sonsuz. Adalet er geç yerini bulacaktır. Biz iddiaları ortaya atanların kumpas kurduklarına inanıyoruz. Görüldüğü gibi kumpas boşa çıktı. Kimse Türk yargısını yanıltamaz. Gerçekler bir bir ortaya çıkacak” Şeklinde konuştular.    

Eski Rektör Yılmaz, “Fetö beni tehdit etti”

            Fetö’nün kendisini tehdit ettiğini belirten eski Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz daha önce Anadolu Ajansına yaptığı açıklamada, 2012 yılında FETÖ’nün ‘Iğdır il imamı’ olarak bilinen Hikmet Bulut’un kendisine, bazılarını üniversiteye alması konusunda talimat vermeye kalktığını söyledi.

            Bulut’un taleplerini kabul etmediğini dile getiren Yılmaz, “Bir öğretim üyesini ilahiyat fakültesine dekan olarak atamamı istedi. Ben bu talepleri reddettim. FETÖ, ‘Iğdır il imamı’ olarak bilinen Hikmet Bulut’un taleplerini yerine getirmeyince hakkımda asılsız iddialar üreterek beni yıpratmaya, bir dönem daha rektör olmamı engellemeye çalıştı. FETÖ’nün ‘Iğdır imamı’nın talimatıyla örgüt ile gönül bağı olan bazı öğretim üyeleri, bir başka rektör adayına destek verdiler.

            Amaçları benim yeniden rektör olarak atanmamı engelleyip kendi arzu ettikleri kişiyi Iğdır Üniversitesine rektör yapmaktı.” ifadesini kullandı.

“Ben yeniden rektör olarak atanınca bunlar üniversitemizdeki amaçlarına ulaşamadılar”

            FETÖ’nün böylece Iğdır Üniversitesinin yönetimini ele geçirip hedefleri doğrultusunda kurumu yönetmek istediğini anlatan Prof. Dr. Yılmaz, “Ben yeniden rektör olarak atanınca bunlar üniversitemizdeki amaçlarına ulaşamadılar.” diye konuştu.

            Prof. Dr. Yılmaz, 2012 yılında yeniden rektör olarak atandığında, FETÖ/PDY ile daha keskin mücadele etmeye başladığını ifade ederek, şunları kaydetti: “Üniversitemiz bu örgüt mensuplarına karşı duyarlı davranmış, bunların üniversitemize girmelerine müsaade edilmemiştir. Eylül 2012’de Zaman Gazetesi Iğdır temsilcisi odama gelerek, ‘üniversitemizdeki FETÖ ile bağı olan bazı öğretim üyelerinin bana oy vermediğini, bir başkasını desteklediklerini’ söyledi ve benim bu kişilerin görev sürelerini 3 yıl uzatmam gerekirken 2 yıl uzatmamdan dolayı haksızlık ettiğimi’ iddia ederek beni tehdit etti. Ben de kendisini odamdan kovdum ve o tarihten itibaren Iğdır Üniversitesine sokmadım.”

            FETÖ/PDY ile mücadelelerinin sürdüğünü vurgulayan Prof. Dr. Yılmaz, “Üniversitemiz 2012 yılından beri FETÖ/PDY elemanlarıyla mücadele etmektedir. Bölge imamının isteklerini reddettim, tehditlere aldırış etmedim. FETÖ’yü Iğdır Üniversitesine sokmadım.” şeklinde konuşmuştu.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.