Iğdır Tuzluca Abbasgöl Göleti Rusubat Temizliği Çalışmaları ve İçme suyu Arıtma Tesisinde İncelemelerde Bulunuldu

            DSİ tarafından Iğdır İli Tuzluca ilçesinin 29 km güneyinde Abbasgöl Köyü ve İnce Köyü mevkiinde Güllüce, İnce ve Karakoyun köylerine ait 6260 dekar tarım alanının sulama suyunu temin etmek amacıyla 1963 yılında yapımına başlanan ve 1965 yılında yapımı tamamlanarak hizmete alınan Abbasgöl Göleti rezervuarındaki rusubatın temizlenerek göl su biriktirme hacminin artırılması amacıyla DSİ 24.

            Bölge Müdürlüğümüz tarafından Genel Müdürlüğümüzden temin edilen uzun bomlu dragline ile birlikte dozer, ekskavatör ve Tuzluca Kaymakamlığı  ve İl Özel İdaresinden temin edilen nakliye kamyonlarıyla yapılan çalışmaları, Bölge Müdürü  Mahmut Dündar,   İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ferhat Akkuş, Akparti İl Başkanı Av. Ahmet Tutulmaz, Iğdır DSİ 242. Şube Müdürümüz,

Köy Muhtarları ve vatandaşlarla birlikte yerinde incelediler. 

Bölge Müdürü  Mahmut Dündar, Yapılan çalışmadan dolayı köy muhtarlarımızın ve vatandaşlarımızın memnuniyeti ve teşekkürleri bizleri de mutlu etmiştir dedi.
         Bu incelemenin ardından Iğdır ili 3 ilçe, 3 belde ve 70 köyün İçmesuyunu temin etmek amacıyla nihai anlamda günde 125 bin metreküp suyu arıtacak olan Iğdır İçmesuyu Arıtma Tesisinde incelemede bulunarak arıtılan suyun tadına bakıldı, işletme ve performans testi çalışmalarıyla ilgili bilgi alındı. 
            Arıtılmış İçmesuyu belirtilen yerleşim birimlere verilecek şekilde hazırdır. Daha sonra ise, Doğu Iğdır Sulama alanında bulunan Bulakbaşı, Aktaş, Yazlık ve İslamköy Köylerinde köy muhtarları ve vatandaşlarla görüşülerek talepleri yerinde incelendi. Hayırlı sonuçlara vesile olur inşallah.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.