Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası İle Samsun Ticaret Borsası Arasında “Kardeş Oda” Protokolü İmzalandı

ss

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun Ticaret Borsası arasında iletişimi güçlendirmek, karşılıklı hizmet standartlarının artmasını sağlamak, ortak toplantılar ve faaliyetler düzenlemek, işbirliği sayesinde daha kapsamlı faaliyetler/projeler hazırlamak, sanayi ve ticaretin gelişmesinin yanında sosyo-kültürel faaliyetlerde birlikte hareket etmek ve böylece ticari, coğrafik, tarihsel ve kültürel etkileşimi sağlayarak farklı yöre insanlarının işbirliğini geliştirmek felsefesiyle diğer oda ve borsalara rol model olmak amacıyla“Kardeş Oda” protokolü  imzalandı.

Nisan ayı içerisinde Iğdır TSO ve Samsun TB’nin yönetim kurullarının teklifi ve meclislerinin onayı ile gerçekleştirilen protokolün tarafları TOBB’nin 70. Genel Kurulu’nda Ankara’ da bir araya geldiler. Samsun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Çakır, ülkemizin farklı yörelerinde yaşayan, farklı iklimi teneffüs eden, farklı koşullarda bölgesinin ve ülkesinin gelişimi için mücadele veren insanların ortak hareket etmesinin, birlikte çalışmasının hem bölgeleri hem de ülke adına çok yararlı olacağını söyledi.

Dünyada sayılı, Türkiye’de ise tek, üç ülkeye sınırı olan ve gerek iklimi, gerek tarihsel dokusu, gerekse de bitki örtüsü ve tarımsal potansiyeli ile bölgede özel bir konumu olan Iğdır’ın bu özellikleriyle keşfedilmesi ve tanınması gereken bir yer olduğunu söyleyen Başkan Çakır protokolün gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Iğdır TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Arslan ise Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile doğan bağımsızlık güneşi nedeniyle Kurtuluş Savaşı’mızın simge kenti olan Samsun’un bu yönüyle taşıdığı önem ve değerin yanı sıra, özellikle son yıllarda, gelişen altyapısı, coğrafi konumu, dört ulaşım şekline de sahip olan ülkemizin üç ilinden biri olması sonucu lojistik bir üs olma yolunda aldığı önemli mesafe, sahip olduğu tarımsal potansiyeli ve sanayileşmesi ile bölgesinin lider kenti, ülkemizin ise yatırım yapmak için önemli cazibe merkezlerinden biri haline geldiğini söyledi.

İki başkan da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “ayrılıkta  azap, birlikte bereket vardır” sözünü hatırlatarak, bu birlikteliğin sadece ticari anlamda değil, sosyal ve kültürel manada da devam edeceğini söylediler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.