Iğdır Ticaret Odası ‘Beş Yıldızlı Hizmet Veren Oda/Borsalar’ Arasındaki Yerini Aldı

77

Türkiye’deki 40 Oda/Borsa ile birlikte “Akredite” olmak için değerlendirmeye alınan Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası, yapılan denetimler sonucunda başarı göstererek “Beş Yıldızlı” Oda/Borsalar arasındaki yerini almıştır.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK’ın katılımı ve TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU’nun ev sahipliğinde düzenlenen 10. Dönem Oda-Borsa Akreditasyon sertifika törenine Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Arslan, Meclis Başkanı Oğuz Nefis, Genel Sekreter Gökçen Turan iştirak ettiler.

 Yönetim kurulu başkanının yaptığı açıklamada “Üyelerimize kaliteli hizmet edinmeyi misyon edinmiş odamız kendisine yakışanı yaparak TRA-2 bölgesindeki ilk Akredite oda olarak yerini almıştır.Bu süreçte desteğini esirgemeyen Akreditasyon izleme komitesi,yönetim kurulu üyelerim, meclis kurulumuz ve özverili çalışmalarından dolayı tüm personelime teşekkür ederim dedi.Bu sertifikanın bir başlangıç olduğu bilinci ile üyelerimize daha kaliteli hizmet verme noktasındaki çalışmalarımız hergeçen gün artacağı gibi hedefimiz üyelerimizin odamızla bağlarını kuvvetlendirmek, yurt içi ve dışına projeler yapabilme seviyelerinin artırılması ve yurt içi ve yurt dışı fuarlarda temsil edilerek işbağlantıları yapmalarına aracılık etmektir.” dedi.

Törende Hisarcıklıoğlu, bugün kendileri için bir gurur günü olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

 “191 oda ve borsamız Türkiye’de 5 yıldızlı oda ve borsa kapsamında, yani akredite oldular. 41’i de hatta girmiş durumda. İnşallah kısa sürede bu 41’ine de bu salonda ödülünü vereceğiz. Gururla övüneceğimiz bir camiamız var. 5 yıldızın manası şudur aslında. Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamıyla Londra’daki, Paris’teki, Berlin’deki oda ve borsalar, üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarla minimum aynı seviyeye gelen 191 oda ve borsamızın başkanları ve tüm çalışanlarını kutluyorum.” dedi.

TOBB Başkanı olduğunda sadece 5 oda ve borsanın profesyonel çalışanlarının İngilizce okuyup yazabildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, bugün itibarıyla ise 355 oda ve borsanın çalışanlarının İngilizce okuyup yazabilir hale geldiğini ifade etti. Geçen zaman içinde oda ve borsalarda bunun gibi birçok dönüşümü gerçekleştirdiklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Önümüzdeki süreç çok önemli. Çünkü artık markalaşan ülkeler değil, iller, ilçeler var. Bu noktada, hizmet kalitesini artırmak için üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini toplamamız lazım. Bizden daha fazla ne hizmet bekliyorlar, bunu değerlendirmemiz lazım” diye konuştu.

 

– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “Faizlerin artık yatırımcımızın önünde engel olmaktan çıkması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli arzumuz. Bu noktada Merkez Bankamızın da gereken adımları daha cesaretle atacağına inanıyorum” dedi.

 Törenin açılışında konuşan Işık, artık Türkiye’de sadece otellerinin değil, ülkenin geleceğine hizmet eden oda ve borsaların da 5 yıldızlı hizmet verdiğini söyledi.

Türkiye’nin son 12-13 yılda çok önemli mesafe kat ettiğini dile getiren Işık, birçok alanda artık 2002 ile kıyaslama yapmadıklarını ifade etti. Işık, bu başarının da özel sektörle yapılan işbirliği sayesinde yakalandığını vurguladı.

– “Mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım”

Sanayicilerle, iş adamlarıyla her konuda istişare yapmaya devam edeceklerini anlatan Işık, oda ve borsalarla her gittikleri ilde mutlaka toplantı yaptıklarını ifade etti.

 Fikri Işık, oda ve borsalardan destek de beklediklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Bürokrasinin azaltılmasıyla ilgili çalışmamız için sizlerden görüş bekliyoruz. Sizlere bir çağrı yapmak istiyorum. Ben bakan olarak arkadaşlarıma talimat verdim. Bizim mevzuatımızdaki gereksiz hükümlerin tamamını ayıklayalım. Bürokrasiyi artıran, kırtasiyeciliği artıran, gereksiz zaman ve enerji kaybına neden olan tüm gereksiz mevzuatı ayıklayalım. Bu talimatı verdim. Hedefimiz mart sonuna kadar bunu yapmak. Şu anda Başbakanımızın da böyle bir talimatı var. Ancak şunu da iyi biliyoruz, bizim bürokrasi anlayışımız, kendi yetkisinde olan bazı alanları devretmek istemez. O zaman bu yaptığımız çalışma belki sonuç vermeyebilir. O zaman ne yapalım? Gelin mevzuatımızı birlikte basitleştirelim ve en sade, en yalın bürokrasiye sahip bakanlık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olsun. Bu noktada sizlerden özellikle destek bekliyoruz.”

– “Şu ana kadar 509 tane yerli malı belgesi verildi”

Hükümet ve Bakanlık olarak üretimde 3 temel önceliklerinin bulunduğunu belirten Işık, bunların yerli, yenilikçi ve yeşil üretim olduğunu ifade etti.

Işık, bunun için önemli birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini belirterek, bunlardan birinin de yerli ürüne kamu ihalelerinde fiyat avantajı uygulanması olduğunu kaydetti. Bu uygulamada yerlilik oranı hesaplama yöntemini Bakanlık olarak belirlediklerini ve bu yöntemi tüm odalara gönderdiklerini anlatan Işık, “Şimdi bu odalarımız bu yönteme göre kendisine yapılan başvuruları inceliyor ve eğer yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranı varsa, ‘bu ürün yerli malıdır’ diye belgeyi veriyor. şu ana kadar 509 tane yerli malı belgesi verildi. İnanıyorum ki bu her geçen gün daha da artacak” diye konuştu.

Burada odalardan hassasiyet beklediklerini dile getiren Işık, hak etmeyen kişilere bu belgenin verilmemesini istedi.

– “Faiz indirim beklentimiz artırıyor”

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun KOBİ’lere verdiği müjdeleri de hatırlatan Işık, oda ve borsalardan KOBİ’leri yönlendirmelerini istedi.

Türkiye’nin önünde güzel fırsatlar olduğunu ve bunları değerlendirmek istediklerini dile getiren Işık, “Petrol fiyatlarının düşmesi, Türkiye için bir fırsat olacak. cari açık gittikçe azalıyor ve azalmaya devam edecek. Enflasyonda ciddi bir düşüş bekliyoruz. Tüm bunlar faiz indirim beklentimizi artırıyor. Artık faizlerin de yatırımcımızın önünde engel olmaktan çıkması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak en önemli arzumuz. Bu noktada Merkez Bankamızın da gereken adımları daha cesaretle atacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

 Konuşmaların ardından Bakan Işık ve Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların yöneticilerine sertifikalarını verdi.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.