Iğdır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Kumtepe Çiftçilerin Tarım Sigortası Yaptırmaları Konusunda Uyardı

0

 Türkiye’nin farklı yerlerinde “don” olayı yaşandığına dikkat çekerek, ”Hava koşulları nedeniyle Meyve ağaçlarında ciddi bir hasar meydana geldi.

 Aynı tarihlerde Türkiye’nin farklı yerlerinde de don olayları yaşandı. Olası don olaylarına karşı üreticilerin keşke dememesi için sigortalarını yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Özellikle Kayısı ürününde 2014 yılında zirai don nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığına işaret edilen açıklamada, “Frekansı ve şiddeti artan doğal riskler ve yıllar itibarıyla değişen iklim şartları, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki tarımsal faaliyetleri doğrudan ve olumsuz yönde etkilemektedir. Nitekim geçtiğimiz yıl, Iğdır genelinde etkili olan don olayı sonucunda, başta kayısı olmak üzere pek çok ürün zarar görmüş ve bu durum sigortası olmayan üreticilerimizin boynunu bükmüştür” diye belirtildi.

“Çiftçilerimiz meteorolojik olaylar sebebiyle çeşitli risklerin  (don, dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını) etkisi altında kaldığı, küresel iklim değişikliği nedeniyle ilimizde de önemli ölçüde iklimsel değişiklikler yaşanmakta olduğu, üreticiler için önemli geçim kaynağı olan meyve ağaçları hasat zamanına kadar değişik iklim olayları nedeniyle büyük risk altındadır. Çiftçilerin tarım sigortası yaptırmaları gönüllük esasına bağlı

olduğu,  tarım sigortası yaptırmaları kendi menfaatlerine olacaktır.” sigorta yaptıran üreticilerimizin ödeyecekleri sigorta priminin %50’si,  %60’sı Devlet tarafından karşılanmaktadır.

 Bu nedenle afet ve don olaylarına karşı üreticilerimizin tarım sigorta işlemlerini biran önce yaptırmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.