IĞDIR TARİHİNDE İLK DEFA KAPALI BÖBREK AMELİYATI YAPILDI

            Iğdır Bulut Hastanesinde bölgede ilk kez uygulanan kapalı böbrek ameliyatı (laparoskopi) yöntemiyle başarılı bir ameliyat gerçekleştirildi.

            Daha önce açık böbrek ameliyatları için bile hastaların Iğdır’dan başka şehirlere gitmek zorunda kaldığını dile getiren,

            Bulut Hastanesi doktorları Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Hakan Sarsılmaz ve Üroloji uzmanı Op. Dr. Çağrı Asan, “Böbrek taşı ameliyatlarını hastanemizde titizlikle yapıyoruz. Kapalı böbrek ameliyatı (laparoskopi) Iğdır’da daha önce hiç yapılmamıştı. Bu ameliyatın diğer açık böbrek ameliyatına göre bir çok avantajları bulunmaktadır.

            En başta hasta hastanede az yatıyor. Ameliyat riski oldukça düşük seviyelere geriliyor. Böbrekteki taşları idrar yoluna kameralar vasıtasıyla girerek alıyoruz. Sıkıntı düzeydeki büyük taşları bu yöntemle kırarak alıyoruz.

            Bu ameliyatı Nahçivan’dan gelen bir hastaya yaptık. Bu hastamıza Nahçivan’da doktorlar, böbreğinin alınması gerektiğini söylemişler. Biz ise üç delikli kapalı ameliyatla 3,5 cm büyüklüğündeki taşı kırarak çıkardık. Hasta ertesi gün normal hayat standardına döndü. Bu ameliyat tekniğiyle, hastayı ameliyattan hemen sonra taburcu edebiliyoruz. Ağrı ve kanamalar, açık böbrek ameliyatına göre çok az. Ayrıca estetik olarak da bu yöntemle yok denecek kadar az miktarda iz kalıyor”

            Dünyada artık kanser ameliyatları dahil tüm ameliyatların minimal invaziv yani daha az kesimle yapıldığına dikkat çeken Genel Cerrah Uzmanı Op. Dr. Hakan Sarsılmaz ve Üroloji uzmanı Op. Dr. Çağrı Asan, “Artık sağlıkta dünyayla yarışır hale gelmeliyiz.

            Halk arasındaki tabiriyle kesmeden, biçmeden ameliyatlar yapılıyor. Bu yöntemle hastanemizde kasık fıtığı, safra kesesi fıtığı, yumurtalık kesesi fıtığı, mide fıtığı gibi ameliyatları kapalı yöntemle yapıyoruz” dediler.

            Bulut Hastanesinde kapalı böbrek ameliyatı (laparoskopi) olan Nahçivan vatandaşı 54 yaşındaki Bahar Süleymanova isimli hasta ise yaptığı açıklamada, “Bana Nahçivan’da sağ böbrekte taş olduğunu ve ağrı olması halinde böbreğin alınacağını söylediler.

            Hakan ve Çağrı hocalarımızdan Allah binlerce kez razı olsun. Benimle çok yakından ilgilenerek bu sağlık sorunumu çözdüler. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Adeta yeniden doğmuş gibiyim” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

1
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.