Iğdır Rüzgâr Erozyonu ve Çölleşme Eğitimi Semineri Iğdır Üniversitesi Konferans Salonunda Yapıldı

nn

Bakanlık Müşaviri Taner Taze gün “Iğdır Çölleşmenin En Hızlı Olduğu Bir İldir” dedi

Konferansa Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları, Araştırma Ar Ge Müdürlüğü, Profesörler, Doçentler, Uzman ve Uzman yardımcıları, Şube müdürleri, Mühendislerinde katıldığı 70 kişilik bir ekib katıldı.

4 Günlük süre zarfında Aralık Erozyon sahası, Tuzluca Hava alanı sel önlem projeleri ve yeşil kuşak kent ormanında gezi ve inceleme sonrası Iğdır Üniversitesi Konferans salonunda genel değerlendirme yapıldı. Konferans salonunda ilk sunumu Bakanlık Müşaviri Taner Tazegün yaptı.

Tazegün, İlimiz Türkiyenin en kurak ili olduğu ve yağışı en az alan il olduğunu ve ayrıca çölleşmeninde en hızlı yaşandığı bir il olduğunu belirtti.

Yapılan çalışmaları görsel olarak sunan Tazegün, Erozyon bölgesinde çalışmalarımız kapsamında 25 çeşit fidan dikildiğini ve dikilen fidanların kuraklığa ve susuzluğa dayanıklı olanların seçildiğini bunula beraber, susuzluğa dayanan Badem tohumu ekildiğini söyledi.

Tazegün, Damlama Sulama yapılan alanlara İğde, Sarıçam, Karaçam, Aylantus, Karaağaç, Akçaağaç, Ardıç gibi türlerin dikildiğini belirtti.

Tazegün, Toprak kaybının önlenmesi için ve Toprakların Aras nehrine taşınmaması için teras çalışmaları yapıldığını taşlardan oluşan setlerin yapıldığını ve böylelikle toprak kaybının azda olsa önlenebildiğini söyledi.

Daha sonra Iğdır İl Özel İdaresi Tarım Hizmetleri Müdürü Orhan Şaban, sunum yaptı.

Orhan Şaban, Erozyon bölgesinin eski ve yeni haliyle görünümünü ve sahada yapılan çalışmaların slâyt şeklinde sunumunu yaptı.

Iğdır Rüzgâr Erozyonu ve Çölleşme Eğitimi seminerine katılan 70 kişilik ekip 4 Günlük Iğdır gezisinde Iğdır’da çok sıcak karşılandıklarını dile getirdiler.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.