Iğdır Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü Keneye Karşı Uyardı!

kk

Orman ve Su İşleri Iğdır Şube Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada kene ile ilgili aşağıdaki bilgilere yer verildi:

“Havaların ısınmasıyla insanların doğadaki faaliyetlerinin artması, korunmasız olarak bahçe düzenlemesi, piknik mesire yerlerine gidilmesi, yeşil alanlarda doğa yürüyüşlerinin yapılması ve bu alanlarda çalışanların kene ısırmasına karşı risk altında dır.  Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan küçük oval şekilde 6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan hayvanlardır.

Dünyanın her yerinde yaşayan ve canlılar üzerinden kan emerek beslenen zararlı canlılardır. Karada ve suda yaşayan türlere sahip olan kenelerin, bazı türleri çok zehirlidir. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler ve bu sayede hastalıkları insanlara bulaştırabilirler. Kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara kadar geniş bir yayılış göstermektedir

Arazide, kapalı ve açık renkli elbiseleri giymeyi tercih edilmeli ve kenelerin vücuda girebileceği yerleri kapatılmalıdır. Vücudun açıkta kalan yerlerine böcek uzaklaştırıcı maddeler sürülmeli kırsal alanda bulunulduğunda sık sık vücut kontrolü yapılmalı, eve dönüldüğünde de bütün vücudunuzu kontrolden geçirin, vücuda yapışmış kene varsa, Keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla, kenelerin üzerine sigara basmak veya kolonya ve gazyağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır. Zira bu uygulamalar kenelerin kusmasına sebebiyet verebileceğinden, kusmuktaki virüslerin, kan emmek için ısırdığı yerden vücuda girmesine neden olabilir.

Hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun eğer böyle bir imkan yoksa bir pens veya cımbız yardımıyla, keneyi deriye yapıştığı yerden,   kesinlikle ezilmeden ve kenenin ağız kısmı koparılmadan tuttuktan sonra sağa sola oynatarak çivi çeker gibi çekerek çıkartın,”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.