Iğdır MHP Milletvekili Sinan Oğan 20 Ocak Bakü Katliamı Konferansında Konuştu

a1

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Iğdır Milletvekili ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Sinan OĞAN’ın konuşmacı olarak katıldığı TÜRKSAM – Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Derneği ile Türkiye Azerbaycan Derneği (TÜRKAZDER) tarafından düzenlenen “20 Ocak 1990 Bakü Katliamı: Tek Suçları Türk Olmaktı” başlıklı bir konferansta Bakü’de yaşanan katliamda hayatını yitiren Azerbaycan Türkleri anıldı.

19 Ocak 2014 tarihinde Ankara’daki TEB Dora Otel’de düzenlenen konferansa TÜRKAZDER Genel Başkanı Enver TÜROĞLU ve yönetim kurulu üyeleri, Azerbaycan Büyükelçiliği’nden üst düzey diplomatik misyon görevlileri, siyasi parti temsilcileri, MHP Çankaya Belediye Başkan Adayı Sadık Arslan ve birçok kişi de katıldı.

Konuşmasında Dr. Sinan Oğan, 20 Ocak 1990 yılında Bakü’de yaşanan katliamın Türkiye’ye yansımalarından etraflı olarak söz etti. Oğan, Azerbaycan ile kardeşlik duygularını Türkiye’nin her yerinde yaşayan insanların hissettiğini vurguladı.

1990 yılında kendisinin de tertiplenmesinde Azerbaycan Türkleri Dostluk ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı olarak bizzat içerisinde bulunduğu, Türkiye’nin birçok yerinde gerçekleştirilen protesto eylemlerinden söz etti. Sosyal medya araçlarının bu denli gelişmiş olmadığı 90’lı yıllarda Azerbaycan için 25 bin kişinin bir araya gelmesinin kayda değer bir olay olduğunu belirten Oğan, Türk insanının içerisinde Azerbaycan sevgisinin hep olduğunu da söyledi. Oğan; “o gün Türk bayrağı bir provokasyon unsuru olarak toplatılmıyordu. Bugüne geldiğimizde Türk bayrağının bir provokasyon unsuru olarak değerlendirildiğine şahit oluyoruz” dedi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.