Iğdır Merkeze Bağlı Kasımcan Köyünde 4 Yeni Yonca Çeşidi İle Demonstrasyon Kuruldu

22

Iğdır’ın Kasımcan köyünde çiftçilik yapan lider üretici Aslan Turan’a ait 20 dekarlık alanda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün katkılarıyla 4 yeni yonca çeşidi deneme ekimi yapıldı.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Eraslan’ın katkıları ile Konya’da bulunan bir tohumculuk firmasının sponsorluğunda getirtilen ‘savaş, sunter, givlia ve İngiliz çimi’ çeşitleri bölgede görevli Ziraat Mühendisi Lilifer Turan’ın çabaları deneme ekimi yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Eraslan, sünter yoncanın derin ve güçlü kök yapısı sayesinde bir sonraki biçime gelme hızının yüksek olduğunu belirterek, “Yüksek besin değerli, odunsu kısmının az olması ve dallanma mesafesinin birbirine yakın olması, yaprak yoğunluğunun daha fazla olması sebebiyle protein değeri oldukça yüksek, çok nitelikli bir yem bitkisidir” dedi.

Ekime gözlemci olarak İl Müdür Yardımcısı Vekili Mutlu Çakmak, Bitkisel Üretim Şube Müdürü Fidan Gonca, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Kürşat Türkeli ve il müdürlüğünde görevli personeller ile aynı köyün lider üreticileri katıldı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.