Iğdır KMM: “Belediye Kaldırım İşgallerini Bitirme Kararından Geri Adım Atmamalı”

Iğdır küçük Millet Meclisi (kMM) Forumu bu ay yerel konu olarak “Iğdır’da Kaldırım İşgalleri”ni ele alırken genel konu olarak da  “Cumhurbaşkanlığı Seçimi-Cumhurbaşkanının Yetki ve Sorumlulukları”nı konuştu.

STK temsilcileri ve kanaat önderlerinin iştirak ettiği Türkiye küçük Millet Meclisleri (TKMM) Iğdır forumu Mayıs 2014 toplantısını yaptı. Iğdır kMM 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü saat 13.00’da Asim-Der toplantı salonunda toplandı.

İl girişimciliğini gazeteci Murat Akkuş’un yaptığı Iğdır kMM’yi Her ay bir katılımcının oturumu yönetmesi kuralına binaen bu ay Iğdır kMM forumunu Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Şube Başkanı İsa Bilir yönetti.

“Belediye Kaldırım İşgallerine Son Verme Kararından Geri Adım Atılmamalıdır”.

“Iğdır’da Kaldırım İşgalleri” konusunda fikir beyan eden katılımcılar şunları dile getirdiler; “Iğdır belediyesinin son günlerde başlatmış olduğu kaldırım işgallerine son verme kararını desteklediklerini belirten katılımcılar, Belediye bu kararından geri adım atarsa şehirde artık hiç bir kararını uygulayamaz hale gelir. Bazı cadde ve sokaklardan bayanların geçemediğini ifade eden katılımcılar, Yönetim bu hususta yetkisini sonuna kadar kullanarak şehri yaşanılabilir bir hale getirmelidir. Belediye yönetiminin bu konuda sivil toplum örgütleri ile birlikte çalışması önerildi. Foruma katılan STK temsilcileri şehrin genel çıkarlarını gözeten bu gibi konularda belediye yönetimiyle birlikte çaba sarf etmeye hazır olduklarını söylediler. Bu hususta bir heyet oluşturularak halka bu konuda aydınlatıcı izahatlarda bulunulması önerildi. Şehrin çağdaş bir kent olması için esnafa da duyarlı olunması ve kurallara riayet edilmesi çağrısı yapıldı. Kaldırım işgallerinin kalkması ve seyyar satıcıların önlenmesi esnafın da ticaretini artıracağı düşüncesinde hem fikir olundu.

“Eş Başkanlarda Vali gibi Yürüyerek Gidip Gelsinler”

Iğdır valisinin yanına koruma almadan konağa yürüyerek gidip gelmesini, şehirde yalnız dolaşarak halkla sohbet etmesini takdirle karşılayan forum üyeleri aynı davranışı Iğdır belediyesi eş başkanlarından da beklediklerini belirttiler.

“Eş Başkanlar Proje ve Vaatlerini Unutmasınlar”

Ayrıca eş başkanların seçimden önce katıldıkları Pozitif Düşünce Platformunun toplantısında anlattıkları vaat ettikleri proje ve hedeflerini unutmamalarını istediler.

Kamuya ait olan alanların esnaf tarafından neredeyse el konularak bireysel çıkarları için kullanılması, özellikle yayalara ait olması gereken kaldırımlarda açık olarak görülmektedir. Iğdır’ın her sokak ve caddesinde sürekli olarak yaşanan ve yayaların gündelik hayatını oldukça zorlaştıran, herkesin verdiği vergilerle yapılan kaldırımlar işgal edilmektedir. Bu durum nedense sorumlu olan yetkililerce bugüne kadar görmezlikten gelindi. Yayalara ait olması gereken kaldırımların gasp edilmesine seyirci kalan sorumlu kurumlar yapılan haksızlığa ortak olup, halkın kendilerine verdiği yetkiyi hep ihmal ettiler.                                                                

 

Kurumlarının en temel görevlerinden birisi kamu düzenini sağlamak, yasaları herkese eşit olarak uygulamak, ihlaller yapıldığında belirlenen yaptırımları yerine getirmektir. Bu işgal durumları neden engellenmez, kural tanımayanlara gereken cezai uygulamalar niçin yapılmaz anlamak mümkün değildir. Şehir içersinde bulunan kahvehanelerin girişindeki kaldırımlar işgal altında. Sigara içilmesi için kaldırımlara masa sendeleyeler konulmuş. Bazıları ayakta, kimileri gelişi güzel konulan sandalyeler oturmuş, tamamının elinde sigara içmekteler. Şöyle bir bakıldığında çok çirkin bir görüntü kirliliği sergilenmekte ve o kaldırımdan geçmek mümkün değil. Yayalar sokağı kullanmaya başlayınca bu kez akan trafik sıkışmakta, iyice yavaşlamakta. Sadece sokak genişliğinde olan bazı caddelerin ise her iki tarafı araç park yeri olarak kullanılmaktadır. Gündüz saatlerinde valilik yolundan yaya olarak geçmek mümkün olmuyor. Toplumun tamamının yararlanması gereken bu gibi yerlerde bireysel çıkarları için kural tanımayanlar görmezlikten gelinmemeli artık. Seyyar satıcıdan, kaldırım işgalinden bir sokaktan geçmeyen bir kadın ya da erkek orada alışverişte yapmaz. Bu konuda belediye yönetiminin yanındayız.” Şeklinde görüş ve öneriler beyan edildi.

Cumhurbaşkanını Halk seçmeli Ama?

Genel konu olarak “Cumhurbaşkanlığı Seçimi-Cumhurbaşkanının Yetki ve Sorumlulukları” görüşülürken, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi benimsendi. Ancak adaylık için 20 milletvekilin önereceği bir isim olması şartı eleştirildi. Türkiye’de Cumhurbaşkanının yetkilerinin çok fazla olduğu belirtilirken, ülkenin başkanlık ya da yarı başkanlık sistemine doğru götürülmek istendiğine işaret edildi.       

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.