Iğdır Kitap Fuarına Görkemli Açılış

Valilik ve Serhat Kalkınma Ajansı işbirliği ile hayata geçirilen ve 10 Mart’a kadar sürecek olan Iğdır Kitap Fuarı vatandaşlarımızın yoğun ilgisiyle açıldı.
Açılış törenine Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. İbrahim Er, Vali Enver Ünlü, eşi Sema Ünlü Hanımefendi, Milletvekili Yaşar Karadağ, Onur Yazarı Rasim Özderen, Şair ve Yazar Bestami Yazgan, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ile çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.
Bilgiye en güzel en doğru ve en kısa yoldan ulaşmanın okumaktan geçtiğini belirten Valimiz; “Sevgili kitapseverler, Iğdır’da ilki gerçekleşecek olan kitap fuarına hepiniz hoş geldiniz. Kitap fuarları çocuklarımızın, gençlerimizin ve toplumumuzun temelini oluşturan ailelerimizin kitap okuma alışkanlıklarını güçlendiren, düşünce dünyamızı zenginleştiren, medeniyet tasavvurumuzu genişleten, toplumsal bilinci yüksek, donanımlı bireylere dönüşmemizi sağlayan en önemli kültürel organizasyonlardandır. Kitap fuarları, okurların yayıncı ve yazarlarla bir araya gelerek sosyal ve kültürel kalkınmanın temellerinin atıldığı buluşma noktalarıdır.
Düzenleyeceğimiz fuarla birlikte şehrimizin marka değeri yükseleceği gibi fuarla bağlantılı pek çok kültür, eğitim ve sosyal sorumluluk projesine de zemin hazırlayacaktır. Siz değerli Iğdırlı hemşehrilerimizi, binlerce kitapla bütünleşeceğimiz, yazarlarımızla buluşup söyleşeceğimiz bu kültür şölenine davet ediyor, Iğdır Kitap Fuarı’nın şehrimiz ve bölgemiz için aydınlık yarınlara kapılar açmasını temenni ediyorum.” dedi.
Dijital kuşatılmışlığa karşı kitap okuma alışkanlığının artırılması gerektiğini belirten Bakan Yardımcısı Er, “Kitap, dijital kuşatılmışlığa rağmen halen direniyor.
Keşke her evde kitaplıklar olsa, çocuklar bu kitaplara dokunarak büyüse ve kitabın kokusunu hissedebilse. Dijital kuşatılmışlığa inat bunu yapmak lazım.
Ülkemizde yayıncılık sektörünün ulaştığı ekonomik büyüklük 7 milyar lirayı aşmış. 20 Şubat itibarıyla yüzde 8 olan KDV’nin sıfırlanması, bu hacmin büyüyeceğinin göstergesidir.
Geçtiğimiz yıl Kültür Bakanlığından kitap için 411 milyon bandrol satın alınmıştır. Milli Eğitim Bakanlığımızın da ücretsiz dağıttığı ders kitaplarını da eklersek 581 milyon kitap üretilmiştir. Yayıncılıkta dünya genelinde 16, kitap çeşitliliğinde ise 6’ncı sıradayız. Ama maalesef kitap okuma alışkanlığımız çok iyi değil, burada eğitim camiasına, annelere, babalara bu alışkanlığın kazandırılması için önemli görev düşüyor.” dedi.
Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sn. İbrahim Er ve Yazar Rasim Özdenören Fuar Anı Defterini imzalayarak kitap kumbarasına ilk kitapları attılar.
Vali Ünlü, fuar alanındaki standları gezdikten sonra Yazar Rasim Özdenören tarafından gerçekleştirilen söyleşiye katılarak Özdenören’e kitap imzalattı.
Burada bulunan gençlerimizle yakından ilgilenerek bol bol hatıra fotoğrafı çektiren Valimiz, kitapların içlerinde bilgiler barındıran hazineler olduğunu ifade etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.