Iğdır, Kerbala’nın Yası Tutuyor

00

Iğdır’da Caferiler Hz. Hüseyin ve yarenlerinin Kerbala’da şehit edilişlerinin yassını yutuyor.

Iğdır’da Hz. Hüseyin’in de aralarında bulunduğu 72 kişinin Kerbela Çölü’nde şehit edilişlerinin 1374. yılı kapsamında çeşitli merasimlerle yas tutuluyor. Zübeyde Hanım Bulvarı’nda kurulan Aşura çadırı sabah erken saatlerden gece ilerleyen saatlere kadar açık tutuluyor. Hz. Hüseyin ve beraberinde şehit olanları anma amacıyla “Kerbela’dan Bir Esinti, Aşura Çadırı” adıyla kurulan çadırda; Ehlibeyt Kültürü ve Caferilik ile ilgili birinci elden kaynak ve dokümanlar yer alıyor. Çadırda Kerbela’da yaşananları canlandıran ve o zamana ait sembolik materyallerle zenginleştirilen ‘Kerbela Sahnesi’nin yanı sıra kitap, CD,  satılan stantlar bulunuyor. Çadırda ayrıca sinevizyon etkinliği de gerçekleşiyor. Çadırı Iğdır’da her kesimden insan ziyaret ediyor.

“Hz. Hüseyin tüm mazlum halkların davasının kapsayıcısıdır”

            Çadır hakkında bilgi veren çadır görevlilerinden Anıl Güneş, Hz. Hüseyin’in tüm mazlum halkların davasını kapsadığına dikkat çekerek; “her yıl Muharrem Ayı’nın 1’inden 10’una kadar Aşura çadırımızı duruyor. Bununla insanların Hz. Hüseyin’in matemini anlayabilmesi ve onunla alakalı yeterli dersler çıkarabilmesi amaçlanmıştır. Hz. Hüseyin’in davası tüm mazlum halkların kapsayıcılığını yapan bir Şia’dır. Onun davası haksızın karşısında durmak zalime karşı savaşmaktır. İşte biz on gün boyunca bu çadırda onun mesajlarını halkımıza iletmeye çalışıyoruz” dedi.

“Bu çadırla sadece 10 gün matemimizi gösterebiliyoruz”

          Güneş, Kerbala acısını her daim yüreklerinde hissettiklerini anacak bunu görsel olarak 10 gün boyunca çadırda matemlerini gösterebildiklerini belirterek; “Aşura çadırı 10 gün boyunca kaldıktan sonra Aşura günü biz meydanda gerçekleştireceğimiz merasimle çadırı kaldıracağız. Matemimiz her zaman sürecek sadece bu çadırla 10 gün matemimizi gösterebiliyoruz: Bizim durumumuz 10 günü aşan bir durum. Bu acıyı her zaman içimizde his ediyoruz” diye konuştu.

Belediye Başkanı’ndan çadıra ziyaret

            Öte yandan aralarında Iğdır Belediye Eş Başkanı Murat Yikit, HDP ve MHP meclis üyelerinin bulunduğu kalabalık heyet çadırı ziyaret etti. Heyet çadır görevlileri tarafından kapıda karşılandı. Heyet çadırı gezdikten sonra yetkililerle bir süre sohbet etti. Sohbetin ardın ardından heyet çadırdan ayrıldı.

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.