Iğdır Kent Ormanı Örnek Projeler Arasına Girdi

Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanlığınca Giresun’da düzenlenen ODÜH Envanter ve Planlama, Biyolojik Çeşitlilik, Ekoturizm ve Ekosistem Hizmetleri konulu seminere Iğdır Kent Ormanına ait dünden bugüne ve bundan sonra yapılacaklar ile ilgili proje, örnek proje olarak seçildi ve projeyle ilgili sunum yapıldı.
Toplantıya ODÜH Daire Başkanı, Giresun Valisi, Orman Genel Müdürlüğü Özel Kalem Müdürü ile 28 Orman Bölge Müdürlüklerinden Bölge Müdürleri, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, Mesire yerleri işletmecileri ve Mühendisler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, “Ormancılık ve doğa için neler planlamamız gerektiğini konuşacağız. Başarıya ulaşmamız için hem kamu hem de bir kuşun ikinci kanadı gibi özel sektörümüz ile birlikte program icra edeceğiz. Ağacın tomruk ve odun dışındaki her ürününü odun dışı orman ürünü olarak sayabiliriz. Halkımızın dinlenme yerinden tutunda tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda, gelir getirici ürünler konusunda son yıllarda örnek çalışmalar olacak” dedi.
Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ise konuşmasında toplantının Giresun’da olmasından duyduğu memnuniyeti vurguladı. Vali Sarıfakıoğulları, “Biz genelde kamu olarak bu tip toplantıları kendi içimizde yaparız. Sektör temsilcilerininde dâhil olduğu böyle bir toplantıya ilk defa katılıyorum ve şahit oldum, noksanlıklar, yapılanlar ve yapılabileceklerin konuşulması için mükemmel bir ortam karar verenleri kutluyorum” dedi.
Orman Genel Müdürlüğü Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanı Emin Şimdi ise yaptığı konuşmasında; “Kurum çalışanları ile sektör temsilcilerini bir araya getirip hizmette kaliteyi ve çeşitliliği daha üst sıralara taşımak istiyoruz” dedi. Artık kimyasal ilaçlardan çok tıbbi ve aromatik bitkilerin önemini vurgulayıp sektör temsilcileri ile birlikte Orman Genel Müdürlüğü olarak Ülke ekonomisine katkının en üst seviyeye çıkacağını vurguladı.
Iğdır Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, Iğdır Kent Ormanının geçmişinden bugüne nasıl geldiği ile ilgili sunumunda Iğdır’da kurak bir iklimin olduğunu bunu gidermek içinde mutlaka dikilen ağaçlara su verilmesi gerektiğini belirtti. Tazegün, sahanın 780 dönüme yakın olduğunu ve bunun bir kısmının kiraya verildiğini belirterek kiralayan işletmecinin de kiraladığı alanın bakım ve sulamasını yapacağını belirterek aynı zamanda işletmecinin projesinin çok güzel olduğunu ve Iğdır’ın yanı sıra civar illere de hizmet vereceğini belirtti.
Kent Ormanı İşletmecisi Serhat Sofuoğlu da konuşmasında, Kent ormanının bakım maliyetinin çok yüksek olduğunu, Aras nehrinden motopompla günlük su çekildiğini bunun da maliyeti arttırdığını belirterek, yaptığı projenin Iğdır, çevre iller ve çevre ülkelere hitap edecek bir proje olduğunu ve bölgeyi turizm cazibe merkezi haline getireceğini dile getirdi. Özellikle doğaya uyumlu olacak Nuh’ un gemisini sahanın en yüksek yerine ve ağaçların olmadığı bölgeye yapmayı planladığını, gündüz ve gece ayrı görsel güzelliğinin olacağını, sahaya bir adet göletin yapılacağını ve göletin çevresine doğal ortama uygun kamelyaların yapılacağını vurgulayarak projesinde ki yapılacak diğer faaliyetleri de anlattı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.