Iğdır , Kars, Ardahan, ve Ağrı’ya Yatırım Çağrısı

 7

            İstanbul Dernekler Federasyonu, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) Genel sekreteri ve uzmanları ile ajansın sorumluluk alanı içinde olan Kars Ardahan Iğdır ve Ağrı illerinden işadamlarını İstanbul Taksim’de buluşturdu.

            Toplantıya, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Hüsnü Kapu, Arpaçay Belediye Başkanı Erçetin Altay, Susuz Belediye Başkanı Murat Uray,  SERKA Uzmanı Evren Demir,  Kars Ardahan Iğdır Vakfı eski Başkanı ve Yıldız Koleji sahibi Yıldız Laçinel, işkadını, eğitimci Saadet  Garan Federasyon eski Genel Başkanı Burhanettin Yılmaz, Federasyon İşadamları Komisyonu Başkanı,  İşadamı Yavuz Doğan, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdırlı işadamları ile basın mensupları katıldı.

AMACIMIZ BÖLGENİN KALKINMASI

            Açılık sunumunu dernek Genel Sekreteri Hüsnü Bediroğlu’nun yapmasının ardından, İstanbul Dernekler Federasyonu Başkanı Velişan Yerli yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi: ” Dernek olarak,  Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile bölge işadamlarımızı bir araya getirme, tanıştırmak istedik. Böyle bir köprü görevine neden ihtiyaç duyduk.

            SERKA’nın temel değerlerine ve misyonuna, kuruluş amacına baktığımızda federasyonumuzla çok örtüşmektedir.  SERKA’nın temel amacı, özel sektör, sivil toplum ve üniversiteler arasındaki koordinasyon ve işbirliğini sağlayarak bölge içi gelişmişlik farklarını azaltmak. Faaliyetlerinde tarafsızlık, etkinliklerinde şeffaflık, kalkınmayı insan odaklı ele almak var. Federasyon olarak,  bizim amacımızda temsil ettiğimiz üyelerimizin yaşam standartlarını artırmak,  aralarındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı en üst düzeye çıkarmaktır. Bu amacımızdan hareketle, İstanbul’da yaşayan bölge işadamlarımızla Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır SERKA’YI bir araya getirerek bölgemizin sosyo ekonomik kalkınmasına ve işadamlarımızın bölgemize yatırım yapmalarına katlı sunmak istiyoruz. Aynı zamanda da SERKA’nın işadamlarımızı bilgilendirmesini sağlamasına vesile olmak istiyoruz” dedi.

HEYECANLA GELDİK

            Açılış konuşmasının ardından söz alan SERKA Genel Sekreteri Doç. Dr Hüsnü Kapu dernek tarafından böylesi bir organizasyonun düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını, bölgeye yatırım yapacak işadamlarını bilgilendirmek ve bölgeye çekmek için heyecanla geldiklerini ifade ederek, dernek yönetimine ve katılan işadamlarına teşekkür etti.

SERKA’NIN TEŞVİK VE HİBE DÖKÜMÜNÜ VERDİ

            SERKA’nın Ağrı, Iğdır, Kars ve Ardahan illerini kapsadığını, ifade eden ve çalışmaları hakkında sinevizyon eşliğinde ayrıntılı sunum yapan uzman Evren Demir, son üç yılda 71 tane girişimcilik semineri yaptıklarını söyledi. Demir “1880 kişinin sağlık, turizm, hayvancılık ve arıcılık alanında belge almasını sağladıklarını, 4 yıl içinde yüzlerce girişimcilik için başvuru yapıldığını, yine çok sayıda girişimciye yatırım ve hibe desteği verdiklerini, özellikle istihdam yaratacak işletmelere büyük parasal destek sağladıklarını, desteklerinin önemli bir bölümünü hemen yaptıklarını, sadece kurum olarak değil belediyeler işbirliği ile de kentlere destek verdiklerini ifade etti.

GELİN YATIRIM YAPIN

            Demir, SERKA’nın ve sağladığı imkanların bölge kalkınması açısından önemli olduğunu, yatırım yapmak isteyen girişimciler büyük avantajlar sunduğunu örnekleriyle anlatarak, işadamlarına yatırım çağrısında bulundu. Yatırım yapmak isteyenlere her türlü bilgi ve danışmanlık hizmeti de sunduklarını dile getiren Demir, bir girişimcinin açtığı tekstil fabrikasını örnek göstererek, “bölgemizde güzel hizmetler yaptık. Özellikle devlet üretim ve istihdama büyük imkânlar, teşvikler ve hibeler sunuyor. SERKA olarak, hizmete hazırız” dedi. Demir, yaptıkları teşvikleri ve hibeleri rakam rakam açıkladı.

İŞADAMLARINA ÇAĞRI

            Arpaçay belediye başkanı Erçetin Altay ve Susuz Belediye Başkanı Murat Uray da, yaptıkları konuşmalarda, toplantıya katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getirip, bu tür toplantılara kendi bölgelerinde ev sahipliği yapmak istediklerini, işadamlarını bölgelerine yatırım yapmaya davet etti. Federasyon yöneticisi, işadamı Yavuz Doğan da yaptığı konuşmada, işadamları olarak gerek bireysel gerekse guruplar halinde bir araya gelerek bölgemize işletmeler açmalıyız. Bu hem ticari bir faaliyet hem de bölgemize olan vefa borcumuzdur.

DERNEKLER SADECE GECE YAPMAKLA KALMAMALI

            Toplantıda bir konuşma yapan gazeteci Mustafa Küpeli ise, bölge işadamlarında dayanışmanın eksikliği üzerinde durarak, yıllardır bölgeye yatırım ve sahip çıkılmasının konuşulduğunu ancak, pratiğe geçirilemediğini vurguladı. Küpeli deneklerinde sadece gece düzenlemekten sıyrılmalarını, gerek devlet gerekse yatırımcılar üzerinde bölgenin kalkındırılmasına yönelik demokratik baskı unsuru olmaları gerektiğini söyledi.

KARS TÜRKİYE’DEN ÖNCE AB’YE GİRDİ

            Toplantının kapanış konuşmasını yapan Siyasal Birikim Gazetesinin imtiyaz sahibi Mustafa Küpeli ise; Cumhuriyetin kurulmasından son yıllara kadar Kars’ın sosyo kültürel yapısıyla Batı illerinden daha ileri de olduğunu hatırlatarak Karslıların bazı şeyleri Türkiye’ye öğrettiğini söyledi.  Kars’ın 1940’larda balosuyla, kültürel etkinlikleriyle, sinemasıyla sosyal kültürel yaşamıyla Kars’ın Türkiye’den önce AB’ye girdiğini de sözlerine ekledi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.