Iğdır- Kars -Aralık-Dilucu Demiryolu Hızlı Tren Projesi 223 Km. Olacak

33

Ulaştırma Bakanlığının projeleri de sık sık değişikliğe uğruyor. Bilindiği gibi her tür inşaatta olduğu gibi demiryolu inşaatında da altyapı [ Köprü, tünel, yarma, dolma, viyadük…] ve üstyapı [ Demiryolu, tren setleri ]  dan oluşuyor. Ve Hızlı Tren ile Yükse Hızlı Tren [ YHT ]  hattı inşaatının altyapı maliyeti çok fazla. Bu sebepten engebesiz veya az engebeli arazi kesimlerinde uygulanabiliyor.Bu konuda TCDD resmi sitesinde derli toplu ve net bir bilgi yok. Ray Haber İnternet sitesinden aldığım bilgiyi sizinle paylaşıyorum:

‘ 2023 yılına kadar 29 kente hızlı tren gelecek, 1.buçuk gün süren Edirne-Kars yolculuğu ise 8 saate inecek. 45 Milyar dolara mal olacak projede yapılacak yeni hızlı tren hatları şöyle:

Hizmete açılan ve inşaatı devam eden Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas hatlarına ek olarak 5 bin 731 kilometre hızlı tren hattının inşaatına başlanacak.

2023 yılında ise Türkiye’deki toplam hızlı tren hattının uzunluğu 10 bin kilometreye ulaşacak. Yaklaşık 1.5 gün süren Edirne-Kars arası da 4’te 1 oranına inecek ve 8 saatte Türkiye’nin bir ucundan diğer bir ucuna yolculuk yapılabilecek.

Yapımı halen devam eden Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi’nin Eskişehir-İstanbul bölümü 2013’te, Ankara-Sivas hattının inşaatı ise 2015 yılında tamamlanacak. TCDD, hızlı tren hatlarının yanında 5 bin kilometre uzunluğundakonvansiyonel hat yaparak, trenin ortalama hızını 160 kilometreye kadar çıkarmayı hedefliyor.

TOPLAM MALİYETİ 45 MİLYAR DOLAR

 Ulaştırma Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar yapmayı planladığı hızlı tren hatlarının toplam maliyeti 45 milyar doları buluyor. Bunun yaklaşık 30 milyar dolarlık bölümü Çin kredisi ile gerçekleşecek. Geriye kalan bölümü ise öz kaynaklar ile AvrupaYatırım Bankası ve İslam Kalkınma Bankası kredisiyle karşılanacak.  ”

YENİ YAPILACAK HATLAR ŞÖYLE

HAT…………….                       UZUNLUK  ( Km )

Tecer-Kangal Demiryolu Projesi………….48 Km

Kars-Tiflis (BTK) Demiryolu Projesi…….76

Kemalpaşa- Turgutlu Demiryolu Projesi..27

Adapazarı-Karasu-Ereğli-Bartın Demiryolu Projesi…285

Konya-Karaman-Ulukışla-Yenice Demiryolu Projesi…. 348

Kayseri-Ulukışla Demiryolu Projesi…..172

Kayseri-Çetinkaya Demiryolu Projesi……………275

Aydın-Yatağan-Güllük Demiryolu Projesi…..161

İncirlik-İskenderun Demiryolu Projesi……..26

Mürşitpınar-Ş.Urfa Demiryolu Projesi……65

Ş.Urfa-Diyarbakır Demiryolu Projesi……200

Narlı-Malatya Demiryolu Projesi……….182

Toprakkale-Habur Demiryolu Projesi…….612

Van Gölü Geçiş Projesi………………….140

Kurtalan-Cizre Demiryolu Projesi………110

Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu Demiryolu Projesi…..223

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
1
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.