Iğdır Karpuzlarına Yabancı İlgisi

 

Karpuz yetiştiriciliğinde önemli merkezlerden Iğdır'ın karpuzu, Türkiye'nin yanı sıra yabancı ülke pazarlarında da büyük rağbet görüyor.

Bitki örtüsü ve çeşitliliğiyle "Doğu Anadolu'nun Çukurovası' olarak bilinen Iğdır'da yetiştirilen karpuza, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda ilgi büyük. Örtü altı ve açık olarak yetiştirilen, aroması, doğallığı ve lezzetiyle Adana ve Diyarbakır karpuzuna rakip olan Iğdır karpuzu, çevre ülkelerden ve Türkiye'nin farklı bölgelerinden yoğun talep görüyor.

İl merkezi ve köylerdeki binlerce dönüm arazilerde ekilen Iğdır karpuzu, Nahçıvan, Gürcistan ve Azerbaycan'a gönderilip pazarlarda satışa sunuluyor.

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Başkanı Kamil Arslan, Iğdır ekonomisinin tarım ve hayvancılığa bağlı olduğunu, bölge insanının büyük bölümünün sebze ve meyve yetiştirerek geçimini sağladığını söyledi.

Bölgenin coğrafi yapısının tarım için elverişli olduğunu belirten Arslan, "Iğdır'da her türlü meyve sebze gibi ürün yetiştirilmektedir. Iğdır'dan özellikle yurt dışına kiraz ve kayısı gibi meyvelerin ihracatı yapılıyordu. Son yıllarda burada yetişen kavun ve karpuz gibi meyveler yakın ülkelere gönderilmektedir. Burada birçok şehri besleyecek kapasitede üretim yapılmaktadır. Yetiştirilen karpuz gibi meyveler de ilimize yakın ülkelerden Gürcistan ve Azerbaycan'a gönderilmektedir. Üreticilerimizin ürünlerini bu pazarlara göndermesinin kendilerine maddi olarak olumlu yansıması oluyor, bunun böyle olması bizim için çok sevindirici bir olaydır." diye konuştu.

Bölgede karpuz yetiştiriciliği yapan Alican Akçan da yılda iki kez karpuz hasadı yaptıklarını, buna rağmen talepleri karşılayamadıklarını söyledi.

 Iğdır'da 2008 yılından beri karpuz üretimi yaptığını, ürettiği karpuzlara özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden yoğun talep olduğunu anlatan Akçan, "Önce 10 ile 20 dönüm arazi üzerinde karpuz yetiştiremeye başladım. Örtü altı yöntemiyle dikimini yaptığım karpuzları tavuk ve kuş gübresiyle besledim. Artık yüzlerce dönüm yer ekiyorum, benim ürünlerim hepsi ihracat malıdır. Gerek yurt dışı ve gerek ise yurt içinde ürünlerim büyük talep görüyor." dedi.

Akçan, Iğdır topraklarının karpuz için elverişli olduğunu ve her yıl farklı yöntemler kullanarak iki defa karpuz hasadı yaptığını anlatarak, şöyle devam etti:

 "Yılda 2 dönem karpuz üretimi yapıyorum. Haziran ayında bu bölgede sadece benim yaptığım örtü altı yöntemiyle Adana ile karpuz çıkarıyorum. İlk olarak ilkbaharda ekim yapıyorum sonra biçilen buğday yerlerine karpuz ekiyorum. İlk ürün haziranın 20'sinde bitiyor, ondan sonra ikinci ürünü ekiyorum. Dönüm başı 10 ile 15 ton arası ürün elde ediyorum. Her yıl yaptığımız karpuz ve kavun hasadından 300 kişi iş buluyor. Gerek kendi köyümde gerek ise civar köylerde birçok insan bu sayede ekmek yiyor."

Iğdır karpuzu, bacasız sanayiye dönüştü

Iğdır'da ekilen karpuzların adeta bacasız sanayiye dönüşerek onlarca ailenin geçim kaynağı olduğunu anlatan Akçan, yetiştirilen karpuzların fabrikasyon ürün kullanılmadan doğal şartlarda yetiştiğini vurguladı.

Akçan, ürettikleri karpuzları ülkenin birçok farklı kentine gönderdiklerini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

 "Iğdır karpuzunu ülkemizdeki birçok şehrin yanı sıra Azerbaycan, Nahçıvan ve Gürcistan'a gönderiyoruz. Hatta bu yıl bir ilk olarak Almanya'ya da gönderdik. Iğdır'dan giden karpuzda tarım ilacı ve tarımsal gübre kullanmadığımız, organik olduğu için gümrükte asla sorun yaşamıyoruz. Rahatlıkla dış ülkelerde raflarda yerini alıyor. Bu yüzden Iğdır'ın ürünlerinin ihracat edilen ülkelerden iadesi yapılmaz."

Bölgede üretilen karpuzlar pazarlara kilogram başı 60 kuruştan satılıyor.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.