Iğdır İMKB Anadolu Lisesi Farkını Bir Kez Daha Ortaya Koydu

Iğdır Merkez İMKB Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF işbirliği çerçevesinde yürütülen ETCEP (Eğitim Temelli Toplumda Cinsiyet Eşitliği Projesi) nin hayata geçirilmesi ile birlikte pilot okul olarak seçildi. İMKB Anadolu Lisesinin seçilmesinde sosyal, kültürel, sportif ve akademik başarı kriterleri etkili oldu.
Kısaca ETCEP adı ile bilinen projede amaç, hiçbir öğrencinin, eğitim ve öğretim ortamında cinsiyet kaynaklı ayrımcılığa uğramamasını sağlıyor. Eğitimde toplumsal cinsiyet eşitliği her çocuğun kişisel becerilerini geliştirmesine, kalıplaşmış yargılarla çizilmiş sınırlar olmaksızın seçimler yapmasına fırsat veriyor. Bu anlamda İMKB Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Hacı Çelik, Tarih öğretmeni Duygu Sevilmiş, Rehberlik öğretmeni Zuhal Semizden’den oluşan proje ekibi, ( ETCEP ile yeniden yazmaya varmışın) şiarıyla hareket ederek çalışmalarına hızlı başladı. Yaklaşık iki yıl sürecek projede belirlenen hedeflere ulaşmak için çeşitli etkinliklerin yapılmasına karar verildi. Bu anlamda iş hayatında toplumsal cinsiyeteşitliği önündeki kalıp yargıları yıkmak için büyük bir mücadele veren ve nerdeyse tek başına bunu başaran ve günümüzde Iğdır’ın en önemli iş insanlarından biri haline gelen Nebahat Karadağ tarafından okulda öğrencilere bir seminer verildi. Seminerde toplumun kanayan yarasına bir kez daha parmak basan Karadağ, konu ile ilgili anı ve deneyimlerini öğrencilere akıcı ve eğlenceli bir üslupla anlattı.
Seminerin sonunda kadınlar iş hayatında erkeklerin yaptığı işleri yapamaz gibi kalıplaşmış yargılar yerine, kadınların da erkekler gibi aynı işleri yapabilir mesajı belleklere kazındı. Okul Müdürü Yılbay Güngör, Nebahat Karadağ’a yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.