Iğdır İli Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği Toplantısı Iğdır Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen Başkanlığında Yapıldı

gt

Iğdır ili merkez köylere hizmet götürme birliği 2014 yılı yatırım ve çalışma programı toplantısı Iğdır Polis evi toplantı salonunda gerçekleşti.  Yapılan toplantıda Köylere hizmet götürme birliği başkanı Kasım Çarman, yapılan proje ve hizmetlerle ilgili bilgi sundu.

2014 yılı yatırım ve çalışma programının, yıllık ek bütçenin ve mali yılı bütçesinin görüşülmesi ile devam eden toplantı, Köy muhtarlarının sorunlarının dilenmesi ile devam etti. Köylerinin sorunlarını yazılı dilekçe ile Köylere Hizmet Götürme birliğine sunan Muhtarlar aynı zamanda sözlü olarak ta sıkıntılarını dile getirdiler. Toplantının ana gündem maddesinde Tedaş’la ilgili şikâyetler gündeme getirildi.  Birçok köy muhtarı sokak lambalarının yanmadığını, aradıklarında muhatap bulamadıklarını belirttiler.

Iğdır Vali Yardımcısı Mevlüt Özmen, 2014 yılı yatırım ve çalışma kapsamında tüm sektörler ortalaması proje bazında %170 iş artışına karşılık %100 fiziki gerçekleşme ve %97,54 nakdi gerçekleşme sağlanarak toplam 17 adet proje yıl itibariyle tamamlanmıştır.”dedi. Özmen, “ödeneğe göre hazırlanan yatırım programımızın başarılı bir şekilde tamamlanmasında emeği geçen herkesi kutluyor hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Vali Yardımcısı Özmen kapımız her zaman açık. Muhtarların genel sorunlarını dinleyen Özmen, “kapımız sonuna kadar açıktır, tüm şikâyetlerinizi, çözemediğiniz sorunları bizlere bildirebilirsiniz. Bizler sizlerin tüm sorunlarınızın çözmenizde yardımcı ve takipçi olacağız. Gerek Tedaş (Aras AŞ) olur gerekse bir başka kurumla ilgili dilekçelerinizi bize bildirin bizlerde gereğini yapalım. Hizmet gitmemiş olan köyler varsa, eksikler varsa bizlere bildirin çözüm konusunda gereğini yapılım” dedi…

Şıktaş: “Köyler ve şehir karanlıkta”

Iğdır İl Genel Meclis Üyesi Cabbar Şıktaş, Köylerimizin birçoğunda sokaklar karanlığa gömülmüş durumda. Köylüler, Muhtarlar sorunlarını yetkili bulamadıkları için bizlere iletiyorlar, bizlerde Tedaş (Aras Edaş AŞ)’de yetkili bulamıyor, ulaşamıyoruz. Dolayısıyla bir şey yapamıyoruz. Özel sektör olduğu için pek o kadar önemsemiyorlar, vatandaşın sorununa çözüm bulmuyorlar. Sokağım karanlık dediğinde ampul al takalım diyorlar, yani yatırım yapmadan tek odaklandıkları konu para tahsilâtı, bir iki gün faturan gecikince hemen keser, açma kapama bedelini faturaya yansıtırlar. Arkalarında hükümet olduğu için, kusura bakmayın ama mülki idareyi de çok dikkate alacaklarını sanmıyorum.” dedi.

Özsular: “Muhtarlar Birlik ve Beraberlik içinde olsun”

Iğdır İl Genel Meclis Başkanı Abdulkadir Özsular ise, Tüm köy muhtarlarına seslenerek birlik ve beraberlik içinde ortak hareket etmeleri gerektiğini belirtti. Tedaş sorunları tüm köylerimizde var. Bu genel bir sorun, bunun yanında bir çok köyümüzde çöp sorunu,  altyapı, yol, eğitim ve sağlık sorunu da yer almaktadır.  Bazı köylerde sağlık evi yok, köylüler perişan oluyor. Köy muhtarlarımızın bu konuları da yerinde inceleyip sunmalarını bekliyoruz. Köylerin sorunlarıyla ilgili projeler sunalım birlik müdürüne götürelim, gerekli ödenekler yapılarak hayata geçirelim.” şeklinde konuştu.

Köy Muhtarları Tedaş’tan Şikayetçi

Iğdır Merkeze bağlı köy muhtarları genel sorun olarak elektrik sorunları olduğunu belirterek; “sokaklarımızda lambalar yanmıyor. Sokaklar karanlık içinde, dışarı çıkarken korkar olduk, Lambası olmayan direkler için lamba istediğimizde malzeme yok deniliyor. Buna bir çare bulunsun. Sokak lambaları yanmadığı için bazı köylerde hırsızlık olayları da arttı.  Son günlerde değişen elektrik saatlerini neden değiştirdiler bir anlam veremiyoruz. Sayaçlar değişti ve gelen faturalar bir anda artış gösterdi. Bizlere söylemeden kafalarına göre sayaçları değiştirip faturaya yansıyorlar. 50 TL gelen fatura sayaç değişiminden sonra 75 TL. Gelmeye başladı. Bu konuya da bir çözüm getirilmesini istiyoruz.” Dediler.

Toplantı öğle yemeği ile son buldu.  

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.