Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz’ ın Açıklaması…

 

uu

İftar ve Sevgi

Ramazan, diğer aylardan farklı, Hz. Muhammedin (SAV) ümmetine Allah tarafından hediye edilen, mübarek ve içinde taşan rahmet vesilesiyle özel bir aydır.

Ramazan; Oruç ayı, Kur’an ayı, takva ayı, namaz ayı, şükür, infak, tövbe, tefekkür, rahmet, mağfiret, bereket ve itikâf ayıdır.

Oruçun, bizden önceki ümmetlere farz kılındığı gibi, biz ümmeti Muhammed’e de farz kılındığı Bakara Suresinin (2/183). Ayet-i Celile’sinde belirtilmektedir.

Oruç, Müslümanların Ramazan ayında yerine getirdiği bir farzdır.

Oruç, imsak zamanı ile başlar, iftar saatiyle bitirilir. Ramazan boyunca her gün orucun hazzı ve sevinci artarak devam eder. Oruç, insana manevi duygular yaşatmakta, ibadetlere huzur ve coşku kazandırmaktadır.

Müminler, yaşadıkları iç huzurla ibadetlerinden dolayı kendilerine samimiyet ve sevinç kaynağı oluşturmaktadırlar.

Ramazan ayının gecelerini; teravih, tefekkür, istiğfar,  teheccüd, Kur’an-ı Kerimi okumak, sahur yapmakla, Ramazan ayının gündüzlerini; camilerde namazlar için vakit geçirmek, mukabele okumak, sadaka vermek, itikâf yapmak, iyilikte bulunmak, sılayı rahim etmek, kimsesizlerin gönlünü almak gibi güzelliklerle manevi duygularını süslemeye çalışmaktadırlar.

İki İftar Bir Sevgi

Güneşin ışıklarını üzerinden Anadolu’ya ilk vurduğu, ilk imsak ve ilk iftar ezanlarının okunduğu, üç ülkeye komşu serhat ili Iğdır’da Sünni ve Caferi kardeşlerimizin yüzyıllardır beraberce huzurla yaşadıkları bilinmektedir.

Müminler, dini kaynaklarının belirttiği ölçülerle inançlarının gereği olarak rahmet ikilimi ramazan ayının bereket ve mağfiretinden, Allah’ın rızasına kavuşmayı, İslam’ın esaslarını yaşamayı ibadet coşkusuyla arzulamaktadırlar. Camilerde ezanların okutulması, namazların kılınması, oruçların tutulması gibi ibadetlere bağlılıklarını iftar ve ezanla göstermektedirler.

Sünni vatandaşlarımız Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen imsak ve iftar saatlerine riayet ederek oruçlarını başlatır ve tamamlarlar.

Caferi vatandaşlarımız ise mezhebi içtihatlarına göre oruçlarını imsak ile başlatır ve iftar ile sonlandırırlar. İftarı tahmini olarak (6-7) dk. İmsaki ise 13 dk. sonra ezanla duyururlar.

Dini kaynaklarla tespit edilen iftar veya imsak vakitlerine uyularak Iğdır’da Mümin kardeşlerimizin tuttukları oruç İslam’ın bir farzıdır. İbadettir. İbadet de Allah için yapılmaktadır. İmsak ya da iftar saatlerinde orucun sıhhatine zarar getirecek şeyler yapmadıkça, ayrı zamanlarda okunan ezanlar, iftar için iki ayrı ezan olarak değerlendirilse de aslında arzu edilen, Allah’ın rızasının arayışı, O’na teslimiyet duygusunun ifadesi kabul edilmelidir.

Mümin kardeşlerimizin kendi inanç dünyalarına Allah sevgisini ve rızasını hâkim kılmayı arzu ettikleri unutulmamalıdır. Gerek evlerde gerekse programlar vesilesiyle yapılan davetlerde bir araya gelindiğinde ezanın vaktinde veya sonrasında okunmasına bakılmaksızın Allah’ın rızasının arzulandığı ve müminlerin birbirlerine saygı ile davrandıkları huzurla iftar açtıkları gözlemlenmektedir.

İki Ezan Bir Secde

Ramazan ayında gecelerin teravih gibi ibadetlerle ihya edilmesi, Kur’an-ı Kerimin camilerde okunması, minarelerden ezan seslerinin yankılanması şehrimize ve gecelerimize ayrı renk katmaktadır. 

Ezan bir davettir, çağrıdır. Ezan, iftar için okunsa akşam namazına da çağrıdır. İmsak vaktinde orucun yasaklarının başladığını hatırlatarak okunsa sabah namazı için de bir davettir.

Müminler için Iğdır’ da iftar vakti için iki ezan veya imsak vakti için iki ezan okunuyor olsa da ezanın çağrısı, Rabbimize kulluk çağrısıdır.

Kulluğun en belirgin şartı, Zümer Suresi (39/9) ayetinde işaret edildiği gibi, Allah’ın sevgisini kazanmaya çalışan, bilgi ve amelini inancıyla buluşturanlar için, Rabbimizin rahmetini umarak, dua halinde, istiğfar halinde yaşamak, ahiret endişesi taşımak, secde ve kıyam ile namazları kılmaktır.

Serhat şehri ilimizde rahmet mevsimi ramazan ayında yaşayan mümin kardeşlerimiz için inançları gereği okunan iki ayrı ezan aslında bir iftara, bir sevgiye, bir huzura çağrıdır. Bir olan Allah’ın rızasına, Onun huzuruna secdeye çağrı davetidir. Ezan, oruç ibadeti için imsakin başlangıcını veya iftarın kazandırdığı sevince çağrıdır. Müslüman, mümin olduğumuzun, kardeş ve tek ümmet olduğumuzun umudu ve ifadesi olarak değerlendirilmelidir.

Ramazanımızın bereketli, oruçlarımızın kabulü, kalplerimizin birliği, huzur ve kardeşliğimizin devamı için, ibadetlerimizin ve manevi dinamiklerimizin yaşatılmasının, ezanın okutulmasının önemli olduğunu, iftarın bizi sevgiye, ezanın bizi secdeye, huzura, tevhide, kardeşliğe davet ettiği unutulmamalıdır.

 

         CÜNEYT KULAZ

      IĞDIR İL MÜFTÜSÜ

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.