Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz: “Din Samimiyettir”

l2

Kutlu Doğum Haftası vesilesi ile yazılı bir açıklama yapan Iğdır İl Müftüsü Cüneyt Kulaz şunları belirtti:

“Davranışlarında samimiyeti aranan varlık insandır, İnsan, mükerrem surette, kulluk için yaratılmıştır. Allahu Teâlâ insanın sorumlu tutulduğu kulluk görevini ifa edebilmesi için kurallar manzumesini irade buyurmuştur. Din, bu kurallar mecmuudur.

Allah tarafından insanın en güzel şekilde yaşamasını sağlamak, onun rızasına ulaşmak için vaaz edilmiştir.

Peygamberler dinin özüne uygun yaşanmasında rehberlik etmek üzere gönderilmişlerdir.

Peygamberlerin örnekliğiyle insanoğlunun yapacağı her amelin kendisine gösterildiği ve amelinin samimiyetle tartılacağı bilgisi öğretilmiştir.

Dinin esaslarına uygun yaşamak, yaşantısının her noktasında samimiyetini korumak, Allah’ın rızasına ulaşmaya çalışmak insanın yaratılış amacına mütenasibdir.

Allah’ın insanlardan beklediği samimiyeti, her Peygamberin hayatında karşılaştığı imtihan devreleriyle test edilmiş, insanlar da amellerinde samimiyet için bu teste tabi tutulmaktadır.

Dünya hayatında iç dünyasıyla mutluluğu sağlayan, ukba hayatında da yüzü ak Allah’ın huzuruna çıkaran en özlü amel dinde samimiyettir.

Samimiyet;  Allah’ın rızasına uygun yapılması gereken amellerde Allah’a samimiyetle itaat etmektir. Dini Allah’a has kılmaktır.        

Samimiyet; peygamberimize ittiba etmektir.

Samimiyet; iç dünyamızda muhabbet ve mutabaat ile kulluk etmektir.

Samimiyet; itikatta, amelde, kulluğun Allah’a yapılmasıdır.

Samimiyet; samimi iman, imanın gerektiği hususlarda samimiyet göstermektir.

Samimiyet; nefsin kötülüklerden arınmasına, manevi duygularımızın olgunlaşmasına, ruhlarımızın miracına vesile olacak güzellikleri kazanmaya gayret etmektir.

Samimiyet; her türlü riya ve gösterişten uzak Allah’ın rızasına ulaşmaya çalışmaktır.

Samimiyet; Peygamberimizin gösterdiği İslam’ın nurlu yolunda gitmektir.

Zifiri gece karanlığı, karıncanın sessiz yürüyüşü misali ile amelleri yok etmek üzere sinsice telkinde bulunan nefis ve şeytanın tuzaklarından korunmaya çalışmaktır.

Peygamberimizin doğum yıl dönümünde Diyanet İşleri Başkanlığınca “Peygamberimiz Din ve Samimiyet”, temasının gündeme getirilmesi; insanlarımıza, gençliğimize, din ve samimiyetin hatırlatılması çok anlamlı görülmektedir.

Dini duyguların istismar edilmeye çalışıldığı, samimiyetin yeterince neslimiz tarafından bilinmediği düşünüldüğünde gençlerimize peygamberimiz din ve samimiyet temasının hatırlatılması çok büyük manevi kazanç yollarını göstereceği muhakkaktır.

2014 yılı Kutlu Doğum Haftası’nın, ülkemiz, milletimiz ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını, Samimiyetimizin, her amelimizde Allah’a mahsus olmasını niyaz ederim.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.