Iğdır İHH’den Uyuşturucu Konferansı

Iğdır Üniversitesi, Genç İHH, Iğdır İHH ve Genç İnsani Hak ve Hürriyetleri Topluluğu tarafından ortaklaşa düzenlenen “Mahallene Okuluna Sahip Çık Uyuşturucuya Hayır” konulu konferans düzenlendi.
Karaağaç Kampüsü Konferans Salonunda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan İHH yönetim kurulu üyesi Osman Atalay’ın yanı sıra MHP Iğdır İl Başkanı Ersoy İçer, İHH İl Başkanı Hikmet Ulaş, Iğdır Yeşilay Şube Başkanı Adem Çakmak, Iğdır Üniversitesi İç Denetçisi Namık Kemal Özeroğlu, Tuzluca MYO Öğretim Görevlisi Kamil Ateş ve öğrenciler de katıldı.
Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan konferansta, açılış konuşmasını yapan İHH İl Başkanı Hikmet Ulaş; uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili yaptıkları çalışmalardan bahsetti.
Ulaş, ”Türkiye’de, sigara, alkol ve uyuşturucu ile tanışma yaşının giderek düştüğü vurgulayarak, Türkiye’de uyuşturucu kullanımının tehlikeli boyutlarda sessiz ve derinden yayılıyor. Uyuşturucu yüzde 48 arkadaş etkisi, yüzde 23 ise meraktan başlanılıyor. Sigara ve alkole karşı gösterilen mücadelenin uyuşturucu konusunda da gösterilmesi gerekiyor. Uyuşturucu ile mücadelenin tek merkezden yürütülmesine ve karargah bir kuruma ihtiyacımız var. Yeşilay, bu mücadelenin merkezinde olmalı ve yeniden yapılandırılmalıdır. Madde bağımlılığı mücadelesinde Türkiye’nin model oluşturabilecek bir strateji geliştirmesi gerekiyor” dedi.
Uyuşturucu ile mücadelede devlet ve sivil toplumun iş birliğinin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Hikmet Ulaş, “Mücadeleye mahalle ve okullardan başlamak gerekiyor. Mahallelerin ve sokakların öncelikli sahiplerinin buralarda ikamet edenler ve yaşayanlardır. Bizler mahallemize ve okulumuza sahip çıkarsak, geleceğimize sahip çıkmış oluruz. Mahallelerde dağıtımı yapılan uyuşturucu illeti ile mücadeleyi aynı şekilde mahallelerimize sahip çıkarak başlatmalıyız. Mahallenin içinden geçerek büyüyen gençlerimiz okul, cami, muhtar, belediye, emniyet, berber, bakkal ve kahvelerin kültürel kimliğinden etkilenirler. Ülkemizde 32 bin 52 mahalle ve 18 bin 333 köyümüz var. Okul sayımız 62 bin 250, öğretmen sayımız 1 milyona yaklaştı. Türkiye’de 17 milyon 319 bin 433 öğrenci eğitim alıyor. 86 bin 762 camimiz var. İstanbul, 3 bin 317 cami sayısıyla en çok caminin bulunduğu ilimiz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın personel sayısı 117 bin 378. Belediye sayımız bin 389. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde ise 273 bin 846 personel görev yapıyor. Yani dev bir kamu gücümüz var. Bunların tümü mahallelere bir şekilde hizmet veriyor. Uyuşturucu ile mücadele anlayışımızı değiştirmek zorundayız. Bu mücadeleyi polis, jandarma ve devletin omuzlarına yüklersek bu işin altından kalkamayız” şeklinde konuştu.
İl Başkanı Ulaş’ın ardından söz alan Iğdır Yeşilay Şube Başka Adem Çakmak ise, Iğdır’da bağımlılık konusunda bir çok faaliyet düzenlediklerini, özellikle okullarda ve sahada açtıkları stantlarla bağımlılıkla ilgili olarak farkındalık yarattıklarını ifade etti.
Türkiye’de Uyuşturucuya Başlama Yaşı Gittikçe Düşüyor
Konferansa konuşmacı olarak katılan bir diğer isim İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay da İHH olarak balkanlardaki ülkelerde bağımlılıkla ilgili çeşitli kitaplar bastırdıklarını ve İHH’yı balkanlarda tanıttıklarını ifade etti. Konuşmasının devamında Türkiye’de uyuşturucu maddeyle tanışma yaşının 12 – 17 yaş aralığına kadar düştüğünü söyleyen Atalay, buna neden olarak uyuşturucunun ucuz ve kolay yollarla elde edildiğini, Türkiye’de en çok kullanılan uyuşturucu maddelerinde kimyasallar olduğunu ve bu konuda mahalle muhtarları dâhil herkesin sorumluluk alması gerektiğini aktardı.
Konuşmasının son bölümünde ise yetişkinler ve çocukların ortak bir bağımlılıkta buluştuğunu ve bunun da teknoloji bağımlılığı olduğunu dile getiren Atalay şu ifadeleri kullandı: ”Türkiye’de 71 milyon mobil kullanıcı var. 2017 yılında yapılan bir ankete göre, ortalama bir Türk vatandaşı günde 4 saatini televizyona bağımlı olarak, 2 saat 59 dakika ise cep telefonuna bağımlı olarak yaşıyor. Yani teknoloji bağımlılığı da bizim çok önemli bir problemimiz haline geldi”
Yapılan konuşmaların ardından MHP İl Başkanı Ersoy İçer, Osman Atalay’a teşekkür belgesi verdi ve konferans, fotoğraf çekilmesiyle son buldu.
Uyuşturucunun Zararları Nelerdir?
Bilindiği gibi bir kişi uyuşturucu kullanmayı düşünmeye başladığında, bu durum o kişinin gözüne, kısa vadede, sadece farklı bir şeyleri zararsız bir şekilde denemek gibi gözükebilir. Uyuşturucu kullanmak kişiyi o anda iyi hissettirebilir, hatta etrafında kullanan arkadaşları da varsa, o kişilerin gözünde havalı biri bile yapabilir. Kişi uyuşturucunun etkisi altındayken durumu, sanki o maddeyi kullanmanın herhangi bir sonucu olmayacakmış gibi görür. Ama uyuşturucu madde kullanmanın, kişinin hayatına büyük sıkıntı yaratabilecek negatif etkileri vardır. Bu durumların farkında olmayan kişi, kendini bir anda uyuşturucuya bağımlı halde, gün ve gün bu maddeleri kullanırken bulabilir ve en doğrusu uyuşturucudan insanların hayat boyu uzak durması gerekir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.