IĞDIR İÇMESUYU ARITMA TESİSİ ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

            DSİ Iğdır iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Iğdır ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

            Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen projelerden Iğdır ilimiz de nasibini aldı.

            DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Iğdır İli İçme suyu Arıtma Tesisinde Çalışmalar Tamamlandı

            Iğdır İçme suyu Arıtma Tesisi inşaatının tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın,’ 125 000 m³/gün arıtma kapasitesi tesisi ile Iğdır İl Merkezi ve Tuzluca, Karakoyunlu ve Aralık İlçeleri,  Halfeli, Melekli, Hoşhaber beldeleri ve bunlara bağlı 70 köy yerleşimine içmesuyu verilecektir.

            Su kaynağı henüz inşaatı devam eden Ünlendi Barajından temin edecek olup ancak baraj inşaatı tamamlanıncaya kadar geçecek süre dikkate alınarak geçici bir kaptaj yapısı teşkil edilerek bağlantılarının yapıldığını, Arıtma Tesisinin performans testlerine hazır durumda olduğunu ve Iğdır İçme suyu İsale Hattı işi kapsamında yapılacak olan ilave maslak yapısının tamamlandığını açıkladı.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.