Iğdır I. Uluslararası Multi Disipliner Çalışmalar Kongresi Başladı

Iğdır Üniversitesi ile İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (İKSAD) tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Iğdır I. Uluslararası Multi Disipliner Çalışmalar Kongresi merkez Karaağaç Kampüsünde yapılan açılış töreniyle başladı. Onursal başkanlığını Iğdır Üniversitesi Rektörü M. Hakkı Alma’nın, Kongre Düzenleme Kurulu Başkanlığını ise Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat’ın yaptığı kongreye; Iğdır Belediye Başkanı Av. Murat Yikit, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Hakkı Alma, İKSAD Genel Koordinatörü Mustafa Latif Emek, Tebriz İslami Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehdi Mohammad Zadeh ve 7 farklı ülkeden konuklar ile kamu kurum amirleri ve çok sayıda akademisyen katıldı.
Kongre kapsamında ilk olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi M. Akif Kaplan ve Iğdır Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden Dr. Öğr. Üyesi Cavit Polat’ın kişisel sergilerinin açılışı gerçekleştirildi. Ardından Kongre açılışına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra Iğdır yöresine ait Kafkas Halk Oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
Rektör Alma, “Kongremize toplam 611 başvuru yapıldı”
Kongrenin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, ilk olarak kongre hakkında misafirlere bilgi verdi. Rektör Alma konuşmasında; “6-7 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Kongremize 467 başvuru olmuş 371 bildiri kabul edilmiştir. Toplam katılımcı sayısı 611’dir. Kongremize Sağlık Bilimleri, Fen ve Mühendislik Bilimleri, Matematik ve Sosyal Bilimlerin tüm alanlarında katılım sağlanmıştır.
Bu bağlamda Sosyal bilimler alanında 170, Fen ve Sağlık Bilimleri alanında 85, Matematik ve Mühendislik alanında da 116 bildiri kabul edilmiştir.
Kongre ortağımız İKSAD 2010 yılında akademisyenler tarafından kurulmuş Türkiye Merkezli genç ve dinamik bir organizasyondur. Enstitü Türkiye’nin yanı sıra başka ülkelerde de birçok proje yürütmektedir. Farklı ülkeler ve farklı disiplinlerden akademisyenler, bürokratlar, yazarlar, sanatçılar, diplomatlar ve strateji uzmanlarını kadrosunda bulunduran İKSAD, özellikle sosyal araştırmalar, ekonomik kalkınma ve sosyal problem çözümü üzerine çalışmalar yapmaktadır. Bugün geldiği noktada Türkiye’den yükselen bir Think Tank organizasyonu halini almıştır. İKSAD, Ulusal ve uluslararası arenada gelişime açık her alanda yeni ilişkiler kurulması, akademik düzeyde organizasyonlara öncülük edilmesi anlamında önemli bir misyon üstlenmektedir. Yapmış olduğumuz kongre sonuncunda katılımcılarımızın tam metinleri elektronik ortamda yayınlanacaktır. Yine tam metinler Uluslararası indexli ve hakemli dergilerde yayın fırsatı verilerek, bu çalışmalar bilim dünyasına kazandırılacaktır. 28 ülkede 700 ‘ün üzerinde bilim kurulu üyesi bulunan İKSAD ile bu yıl içinde 64.sü Iğdır’da yapılacak olan kongreden dolayı mutluyuz, Kongremize İran Gürcistan Azerbaycan Ukrayna ve Kazakistan, Özbekistan’dan birçok katılımcı bildirileriyle katılmıştır. Farklı salonlarımızda gerçekleştirecek olan oturumlara, dünkü hava şartlarından dolayı Ankara ve İstanbul bağlantılı uçakların şehrimize inememesinden dolayı bazı konuklarımız kongremize iştirak edememişlerdir. Bu nedenle salon oturumlarında bazı değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Bizi anlayışla karşılayacağınızı umuyor, şimdiden teşekkür ediyoruz.” dedi.
Rektör Alma, “Türkiye’nin her tarafından bilim insanları Iğdır’a geliyor”
Konuşmasının devamında Iğdır Üniversitesinde gerçekleştirilen kongreler ve sempozyumlardan da bahseden Rektör Alma, Iğdır Üniversitesinin bölgeye artı değer kattığını, yapılan bilimsel çalışmalarla Türkiye’nin her tarafından bilim insanlarının Iğdır’a
geldiğini kaydetti. Açılan bölümler ve araştırma merkezleri hakkında da misafirlere bilgi veren Rektör Alma, açılan bütün bölümlerin alt yapısının sağlam olduğunu, doktora ve yüksek lisans programlarıyla üniversitemizin büyük bir ivme kazandığını ve son olarak Tebriz Üniversitesi ile imzalanan Çift Diploma (Dual Diploma) protokolüyle üniversitemizde okuyan öğrencilerin çift diploma alma şansına sahip olacağını kaydetti.
Rektör Alma’dan sonra söz alan Tebriz İslami Sanatlar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehdi Mohammad Zadeh yaptığı konuşmada, “İran ve Türkiye bu bölgede bilinen en eski uygarlıklardandır. Ortak bir tarihi paylaşıyoruz. Güvenli, istikrarlı, gelişmiş bir Türkiye ve İran bizim için bir onur kaynağıdır. Aynı kardeşlik ortamı ile Iğdır Üniversitesi Rektörü ile geçen yıl karşılıklı iş birliği anlaşması imzaladık. Bu organizasyonu hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.
Daha sonra aynı anda 6 farklı salonda kongre oturumlarına geçildi ve kongre devam etti.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.