Iğdır Halk Sağlığı Müdürü Ramazan Ayında Sağlıklı Beslenme Konusunda Bilgi Verdi

ww

Dr.Timur YUSUFOĞLU, Ramazanda uzun süre aç kalmak metabolizmayı etkiliyor. Bu yüzden, oruç tutanların ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için beslenme konusunda bazı inceliklere dikkat etmesi gerekiyor. Özellikle son yıllarda ramazanın yaz mevsimine denk gelmesi ve uzun süreli açlık bu sağlık problemlerinin ciddiyetini arttırmaktadır.”dedi.

Yusufoğlu, Ramazan ayında alışılmış öğünlerden farklı bir beslenme tarzımız olmaktadır. 15-17 saat süren bir açlıktan sonra; aralarında kısa zaman dilimi bulunan iftar ve sahurla bir ayı geçirmekteyiz. Bu zaman içerisinde, özellikle sindirim hastalıklarıyla karşı karşıya kalınmaktadır. Kabızlık, mide yanması, reflü, hazımsızlık en sık karşılaşılan sağlık problemlerindendir. Bu problemleri en aza indirmek için iftar ve sahurda beslenmemize dikkat etmemiz gerekmektedir. İftarda çok yağlı, salçalı, kızartılmış, ağır hamur ve et yemeklerinden, ağır tatlılardan kaçınmamız gerekmektedir. Oruçlu olduğumuz günlerde 3-4 öğün beslenmeye çalışmalıyız. Böylece hem mideyi yormadan, hem de normal günlerdeki 6 öğün düzenini çok bozmadan ramazanı geçiririz. İftarda mideye çok yüklenmemek, hızlı yememek gerekir. Hafif bir çorba, bir dilim ekmekle başlayıp, 10-15 dakika aradan sonra ana yemeklerle devam etmeliyiz.

İftarda dikkat ettiğimiz gibi sahurda da beslenmemize özen göstermeliyiz. Sahur öğünü mutlaka yapılmalıdır. Özellikle ramazanın bu sene temmuz ayına denk gelmesi, uzun süreli açlık ve susuzluk vücudumuzun ihtiyaçlarını arttırmaktadır. Bu sebeple sahuru ihmal etmemiz gerekir. Sahurda da iftarda olduğu gibi ağır yemeklerden, yağlı, kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalıyız. Daha çok kahvaltılık tarzı yiyecekler, tost, çorba gibi seçenekleri tercih etmeliyiz. Bol sıvı alımına da özen göstermeliyiz. İftarda ramazan pidesi tüketilirken, sahurda tam buğday, çavdar veya yulaf ekmeği tüketmek geç acıkmamızı sağlar.

RİSKLİ GURUP

Oruç tutmak sağlıklı Müslümanlara farzdır; bu nedenle riskli grupta bulunanların mutlaka hekimlerinden izin alarak bu ibadeti yerine getirmeleri önemlidir. Kalp-damar ve yüksek tansiyon hastalığı olup ilaç kullananlar, diyabet hastaları, hamileler, böbrek yetmezliği ve diyaliz hastaları, kanser tedavisi görenler, çocuk ve yaşlılar ile hamileler riskli gruptadır. Ramazanın Temmuz ayına denk gelmesi de sahur ve iftar arasında geçen süreyi 15-17 saate kadar uzatıyor. Bu süreyi aç ve özellikle de susuz geçirirken günlük yaşamın ve sağlığınızın etkilenmemesi için Ramazanın önemli gereklerinden birisi olan Sahur öğününün yapılmasını lütfen önemseyin ve ihmal etmeyin.

Hangi durumlarda oruç tutmak sağlığı olumsuz etkileyebilir?

 Kronik rahatsızlığı olan ve buna bağlı düzenli ilaç kullanması gereken bireylerin bu düzeni bozarak oruç tutmaları sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bunun dışında hamileler, emzikliler, gelişme çağındaki çocuklar, özellikle kalp ve böbrek hastaları, mide ülseri, safra kesesi iltihabı veya taşı olanlar, karaciğer yetmezliği olanlar ve ağır enfeksiyon geçirenlerin oruç tutması sağlığı olumsuz etkileyebilir.”şeklinde konuştu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.