Iğdır Eski Valisi Ahmet Pek, Selam-Tevhid’den Tutuklandı

SONY DSC

Selam Tevhid Soruşturması’nda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 17 kişiden aralarında Merkez Valisi Ahmet Pek’in de bulunduğu 6 kişi tutuklandı.

Selam Tevhid Soruşturması’nda usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla mahkemeye sevk edilen 17 kişiden aralarında eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Merkez Valisi Ahmet Pek’in de bulunduğu 6 kişi tutuklandı. Serbest bırakılmalarına karar verilen 11 kişiden 2’si hakkında ise yurt dışına çıkış yasağı getirildi.

ŞÜPHELİLERE YAPILAN SUÇLAMALAR

İstanbul 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılan 17 şüphelinin sorgusu yaklaşık 7 saat sürdü. Mahkeme şüpheliler Ahmet Pek, Oktay Bulduk, İsmail Kılınç, Hamza Bayındır, Zafer Karaman ve Ayhan Koç’un “TC Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlarından tutuklanmalarına karar verdi. Tutuklama gerekçesinde şüphelilerin Selam Tevhid soruşturmasıyla paralel soruşturma yürüttükleri, mevcut raporlara göre böyle bir soruşturmayı yürütmek için yeterli somut delil bulunmadığı, o tarihte 2012 yılında Emniyet Genel Müdür Yardımcısı olan Ahmet Pek’in yaptığı yazışmalarla böyle bir soruşturma yürütülmesine zemin hazırladığı, yine İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Bulduk’un Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bu soruşturmanın açılması için ihbar niteliğinde yazılar yazdığı, bulundukları konum gereği yazı içeriklerini bildiklerinin kabulünün gerektiği belirtildi.

 

“CASUSLUK” SUÇLAMASI REDDEDİLDİ

 Şüphelilerin yeterli delil olmaksızın soruşturma açmak suretiyle Selam Tevhid operasyonuyla bağlantılı olarak atılı suçları işledikleri ifade edildi. Ancak şüphelilerin “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme” suçundan tutuklanmaları istemi ise reddedildi.

11 KİŞİ İSE SERBEST BIRAKILDI

Mahkeme şüpheliler Abdurrahman Eser, Adem Eraslan, Bülent Durmuş, İlyas Varlı, İlyas İcik, Kadir Koray Toruk, Kutay Karpat Eroğlu, Mustafa Karataş, Sabahattin Aytekin, Harun Ağa ve Yusuf Özdemir’in ise “TC hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal ve askeri casusluk amacıyla temin etme”, “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından delil durumu ve hiyerarşik konumları göz önüne alınarak serbest bırakılmalarına karar verdi. Şüphelilerden Mustafa Karataş ve Harun Ağa hakkında Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü C Büro Amirliği’ndeki sorumluluk pozisyonları dikkate alınarak yurtdışına çıkış yasağı konuldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.