Iğdır Ehlibeyt Âlimleri Derneği, “Kutlu Doğum ve Vahdet Haftası” Etkinliği Düzenledi

22

Alyans Düğün Salonunda gerçekleştirilen programda Hz. Resulullah’ın (s.a.a.) ve İmam Cafer-i Sadık’ın (a.s.) hayatından kesitlerin yanı sıra Müslümanlar arası “Vahdet” konusu anlatıldı.

Program kuran-ı Kerim okunmasıyla başlandı. Ardından konuşan Iğdır Ehli Beyt Âlimleri Derneği başkanı Behlül Salman, program hakkında bilgi vererek, Peygamberimizin emirleri doğrultusunda İslam âlemi birlik ve berberliğini sağlamalıdır Hz. Resulullah doğum gününün bütün Müslümanlar için önemli bir gün olduğunu ve O’nun ümmeti olan Müslümanların yine O’nun dirilten mesajları etrafında vahdet yapmasının önemle vurgulanması gerektiğini,”söyledi.

Iğdır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Zeki Tan,”Peygamberimiz cahiliye dönemimnnde gelmiştir. Farklı inanç ırk dili olan insanlara İslamiyeti anlatmış farklı insanları birleştirmiştir. Bugün insanları, farklı, ırk, mezhep, dil üzerinden ayrıştırıyorlar. Bize insanların dili, ırkı değil İslam kimliği lazımdır. Eğer bir insan İslam kimliğine sahipse o insan kardeşimizdir. İçinde yaşadığım kirizleri aşmanın tek yolu İslam kimliği içinde olmamızdır. Bugün Anadolu’muza bölgemizden komşularımızdan insanlar kaçıp geliyor. Bizlerde onlara sahip çıkıyoruz. Başı sıkışan bize koşuyor. Anadolu insanı bu insanları İslami kimlikleri ile insan oldukları için kabul ediyorlar sahip çıkıyorlar. Bunun için birliğimizi koruyacak İslam kimliği ile herkesi kardeş olarak göreceğiz ”şeklinde konuştu.

Iğdır Ehli Beyt Âlimlerinden Ahmet Alçiçek,’te, Allah’ın emirlerine uyumalıyız özellikle namaz’ı ihmal etmemeliğiz. Namaz dinin direğidir. Namaz kılan her insan ne olursa olsun hangi mezhep ve ırktan olursa olsun kardeşimizdir.”dedi.

İran İslam cumhuriyeti rehberi Ayatullah Seyit Ali Hameney’in Kafkaslar ve Azerbaycan temsilcisi Hüccet’ul İslam Ocaknejad da yaptığı konuşmada Vahdet haftası fikrinin İmam Humeyni tarafından ortaya atıldığını böylece bir hafta boyunca gerek şii gerekse Sünni kesim tarafından kutlandığını belirterek, şunları söyledi:”Bizler hangi mezhepten olursak olalım ama birliğimiz bozmayalım dinimiz, kitabımız, peygamberimiz birdir. Her olaya İslami kimliğimizle bakalım. Peygamberimiz zamanında düşman azdı birlik vardı. Şimdi düşman fazla birlik az birlik içinde olmak zamanı gelmiştir ve geçiyor. Düşmanlarımız, dünyayı yönettiğini iddia edenler nasıl birlik içindeyse bizlerde İranlı, Türk, Arap, Afrikalı demeden müslümanım diyen bütün insanlar tek bir bayrak olan İslam bayrağı altında birleşmelidir. Bugün İŞİD denilen belayı çıkaranlar bellidir. Maalesef bu belanın bir Emperyalist oyunu olduğunu görmeyenler var. İŞİD’in İslam’la alakası yoktur olamaz.Peygamberimiz insanları kötülüklerden temizlemek Allah yoluna hak din islama çağırmak için gelmiştir. Peygamberimiz insanları birliğe vahdete çağırmıştır. İnsanlar İslam öncesinde düşmandılar. İslam sonrasında kardeş oldular. Bugün İslam âlemi peygamberimizin emirlerinden uzaklaştıkları için kötü durumdadırlar. İslamiyet ten Allahın emirlerinden uzaklaşan toplum düşmanların maşası olur.    Müslüman’ım diyen herkes mezhebi, ırklı ne olursa olsun İslam’da birleşmeli birlik olmalıdır. Dünyanın aksakalı olduğunu belirten develilerin oyununa gelmeyelim. İŞİD belasını İslam âleminin başına saranlar bellidir.”

Programa Iğdır emniyet Müdürü Yüksel Babal, MHP il başkanı Cahit Erol, Ak parti il başkanı Ahmet Tutulmaz çok sayıda vatandaş katıldı. Program ilahilerle sona erdi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.