Iğdır Eğitim-Sen’den Basın Açıklaması

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Iğdır Şubesi, Iğdır’da açığa alınan 6 öğretmen ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın toplantısında açıklama yapan Eğitim-Sen Üyesi Necdet Doğan; Eğitim-Sen olarak haksız ve hukuksuz görevden ihraçlar ve açığa almalara karşı 3D ile mücadele edeceklerine dikkat çekerek; “oluşturduğumuz eylem programları ile haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı direneceğiz. Darbe süreciyle alakası olmayan tüm mağdur eğitimcilerle maddi ve manevi dayanışma içinde olacağız. Milli Eğitim Bakanlığı, siyasi partiler ve ilgili kurumlarla haksız ve hukuksuz uygulamaların bitirilmesi için görüşmeleri sürdüreceğiz” dedi.

Doğan; “hükümetin 28 bin öğretmeni, kendisini savunma hakkı bile vermeden, sorgusuz, sualsiz bir şekilde ihraç etmesi, ardından tamamına yakını sadece sendikal eylemleri nedeniyle 11 bin 301 öğretmenin hukuksuz bir şekilde açığa alınması, 1 milyonu aşkın öğrencinin yeni eğitim öğretim yılına öğretmensiz başlaması anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Eğitim-Sen adına konuşmasını sürdüren Doğan şöyle devam ett:

“Bazı il ve ilçelerde bulunan okullardaki öğretmenlerin büyük bölümünün tamamen keyfi kararlarla açığa alınması, öğrencilerin eğitim hakkının engellenmesi, öğrencilerin öğretmensiz, öğretmenlerin öğrencisiz bırakılması anlamına gelmektedir.

 Iğdır ilimizde de sendikamıza üye 6 arkadaşımız çeşitli gerekçelerle açığa alınmıştır. Bu arkadaşlarımızdan bir kısmının adli işlemleri 22 Nisan 2016 da tamamlanmasına rağmen, açığa alınma işlemlerinin 15 Temmuzdan sonra yapılması manidardır.

 Hiçbir yasal gerekçesi olmaksızın yapılan bu açığa alınma işlemleri tamamen keyfidir. Yasada açıkça ifade edildiği gibi adli işlemleri biten personelin derhal göreve dönmesi gerekirken yapılan tüm itirazlara karşın bu arkadaşlarımız görevlerine iade edilmemiştir. Bu hukuksuz işlemlerden vazgeçilmeli, tüm arkadaşlarımız görevlerine iade edilmelidir.

Gerek Eğitim Sen’in, gerekse üyesi olduğumuz KESK ve uluslararası sendikal örgütlerin Türkiye’de yaşanan ihraçlar ve açığa almalarla ilgili olarak başlattıkları girişimler sürmektedir. Haksız yere ihraç edilen, sendikal eylemler nedeniyle açığa alınan tüm eğitim emekçileri görevlerine dönene kadar bütün gücümüzle hem hukuksal, hem de örgütsel mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir.”

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.