Iğdır Devlet Hastanesinde Diyetisyen Polikliniği Hizmatte

78

Iğdır Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Aydın Çağaç Diyetisyen Polikliniklerinin faaliyette olduğunu söyledi. Dr. Çağaç, “Çağımızın hastalığı obezite ve kilo sorunu olan vatandaşlarımız üç diyet uzmanımızın hizmet verdiği polikliniğimizde tedavi olabilirler” dedi.

Iğdır Devlet Hastanesinde Umur Doğay Önal, Canan Yılmaz ve Nilgün Seremet Kürklü olmak üzere üç diyet uzmanı görev alıyor.

Sağlıklı beslenmeye değinen Diyetisyen Umur Doğay Önal, yaptığı açıklamda; “Sağlıklı zayıflamak için yapılması gerekenlerden birisi de metabolizmayı hızlandırmaktır. Böylece istediğimiz hedeflere daha kolay ulaşabiliriz. Metabolizmayı hızlandırmak için kas kitlesini artırmak lazım. Düzenli spor yaparak bunu başarabiliriz. Haftada 150 dakika yapılacak olan yürüyüşle istenilen hedefe ulaşılabilir. Yeterli sıvı alımı metabolizma hızının artmasına, doğal olarak kalori yakımına pozitif etki eder” dedi.

Zayıflamanın sürdürelebilir olması için kan şekerinin referans düzeyde olması gerektiğini belirten diyet uzmanı Umur Doğay Önal sözlerine şöyle devam etti, “Referans düzeyi sağlamanın başlıca kuralı da ara öğünlere gereken özeni göstermekten geçer. Protein tüketimimizi artrımamaız lazım. Vucüt protein sindiriminde yağ ve karbon hidrat sindirimine göre daha çok enerji harcar. Metabolizmayı hızlandıran besinler arasındfa kuru fasulye, taze fasulye, balık, baharatlı yiyecekler, deniz börlücesi ile koyu yeşil yapraklı sebzeleri sayabileceklerini belirtti. 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
1
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.