IĞDIR DA İLK DEFA SOYA ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

            İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan proje kapsamında 2018 yılı içerisinde deneme amaçlı ekimi yapılan ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir verim elde edilen soya bitkisi ilimizde ilk kez ekimi yapılarak hasadına başlandı.

            Deneme amaçlı çalışmaların netice vermesi ile hazırlanan proje kapsamında ekim için müracaat eden 11 çiftçimize % 50’si Özel İdare kaynaklarından sağlanan hibe ile 694 dekarlık alan için 5.650 kilo tohumluk dağıtılarak soya ekimi teşvik edilmiştir.
        Ekim yapılan alanlardan ilk olarak Enginalan köyünde yapılan hasada İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan YOLCU,  Ticaret Borsası Başkanı Serhat KUMTEPE ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri katıldı. Hasat töreninde İl Müdürü Özkan YOLCU; “İlimizde ilk kez bu yıl ciddi manada ekimi yapılan soya ilimiz için alternatif ürün olacaktır 2019 yılında havzaya alınan ve havza bazlı fark ödeme desteği 60 krş/kg olan soya üretimini teşvik etmek ve üretim desenine alternatif bir ürün katmak ayrıca besin maddesince fakirleşmiş topraklarımız içinde alternatif bir ürün olacak soya ilimizde ilk defa üretildi.

            Deneme üretiminde ve şu an yapılan hasatta da gördüğümüz kadarı ile rekoltenin yüksek olduğu ve ekim yapan çiftçilerimizi memnun edeceği görülmektedir. Şu an hasta yapmakta olan bütün çiftçilerimize bereketli ve bol kazançlar diliyorum ” dedi.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.