Iğdır Belediyesi’nden Rojavaya Yardım Kampanyası…

yu

Iğdır Belediyesi zor durumda olan Rojava halkı için yardım kampanyası başlattı.

Kampanyayı bir basın açıklaması ile duyuran Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit yaptığı açıklamada, “AKP hükümetinin Suriye’deki politikaları istediği gibi gitmediği için çok ciddi anlamda vahşete başlandı. Özellikle ismine İŞİD, El-Nusra denilen örgütler kanalı ile Suriye’de, Irak’ta ve Ortadoğu’nun birçok ülkesinde vahşete varabilecek bir boyutta katliamlar yaşanmaktadır” dedi.

“Kamuoyunda çok ciddi bir şekilde bu gibi konuların duyurulmamasının sebebi, Türkiye’deki iktidarın basının önüne koyduğu engeldir” diyen Iğdır Belediye Başkanı Murat Yikit, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Rojava’ya el attılar. Rojava Ortadoğu’da bugüne kadar kurulmuş en insani modeldir. Rojava’da kurulmuş olan 3 tane kantona, özellikle ‘Kobani’ kantonuna saldırmalarının sebebi; bu kanton modellerinin, Kobani’de başlamış olması ve özellikle Rojova’da ki devrimin başlangıcı olan 19 Temmuz olması dolayısı ile İŞID vahşi bir şekilde Kürdistan’a ve Kürtlere saldırmıştır. Bu katliamlar Ortadoğu’nun diğer halklarına karşıda devam etmektedir. Yaşanan ‘insani dram’ karşısında elbette ki bizlerin sessiz kalarak tepki vermemesi beklenemez” dedi.

Belediye Meclis Üyeleri 50 Torba Un Bağışladı

“Iğdır Belediyesi olarak Rojava’da ki mağdur insanlarının öncelikli temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için özellikle gıda malzemesi ve bu gibi çatışmaların en büyük mağduru olan çocukların temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için bir yardım kampanyası başlattık” diyen Belediye Başkanı Yikit; “Iğdır halkının bu kampanyaya çok ciddi bir anlamda sahiplenerek destekleyeceğine inanıyoruz. Bizde Iğdır Belediyesi, BDP’li meclis üyeleri olarak en temel ihtiyaç olan ekmeğin hammaddesi olan 50 torba un bağışlayarak kampanyayı başlattık. İnanıyorum ki insanlarımız bu anlamda un başta olmak üzere temel kuru gıda maddesi ve çocuk gereçleri noktasında hassasiyet gösterecektir” diye konuştu.

Yardım kampanyasına yapılacak bağışlar, Yeraltı Çarşısı üstünde bulunan çadırda kabul edilmektedir.

Yardım kampanyası basın açıklamasına; BDP İl Başkanı Mehmet Anar, İl Genel Meclis Başkanı Abdulkadir Özsular, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Yücebaş, Aynur Timur  ile belediye meclis üyeleri  katıldılar.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.