Iğdır B Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Cüzzam Konulu Konferans Düzenlendi

4

Iğdır B Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu, hükümlü ve personele yönelik ‘Cüzzam Hastalığı’ konulu konferans düzenlendi.

Iğdır Halk Sağlığı Müdürlüğü ile işbirliği yaparak düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Dr. Aysun Atay Aydın katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sosyal Çalışmacı Mehmet Ali Keskin her yıl Ocak ayının son haftasının Cüzzamla Savaş Haftası olduğunu, tüm dünyada her yıl Ocak ayının son Pazar gününün ‘Dünya Cüzzam Günü’ olarak anıldığını, bu bağlamda hastalıklardan korunmanın en etkin yolunun hastalıkları tanıma olduğunu, bunun için böyle bir konferansı organize ettiklerini belirtti.

Dr. Aysun Atay Aydın konuşmasında katılımcılara cüzzam hastalığının ne olduğu, hastalığın nasıl bulaştığı, hastalığın belirtileri ve tedavisi konusunda bilgi verdi.

Dr. Aysun Atay Aydın ayrıca lepra hastalığı daha çok kırsal kesimdeki yoksul insanlarda ve sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamamış sosyo-ekonomik düzeyi düşük kesimde yoğunlaştığını, günümüzde cüzzamın korkulacak bir hastalık olmaktan çıktığını ve tanı koyulduğunda tedavisinin kesin olarak yapıldığı,birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanının  önemli olduğunu, erken tanı yapıldığı durumlarda hiçbir kalıcı sakatlık oluşmadan tedavinin  mümkün olduğu, tedavi bakterinin duyarlı olduğu antibiyotikler ile yapıldığı, teşhisi gecikmiş, hiç veya düzenli tedavi görmemiş hastalarda 10-15 yıl sonra sakatlıkların  geliştiğini vurguladı.

Lepralı hastaların tedavisinin İstanbul, Ankara ve Elazığ illerinde bulunan Lepra hastanelerinde yapıldığını, tedavi için gerekli olan ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz sağlandığını belirtti.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.