I-YÖDER’den Basın Açıklaması

77

Iğdır’da Iğdır Yurtsever Öğrenci Derneği’ne bağlı öğrenciler son zamanlarda yaşanan gözaltı ve katliamlara, dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirdi.

DBP Iğdır İl binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına I-YÖDER öğrencilerinin yanı sıra DBP Iğdır İl Eş Başkanı Mehmet Nuri Çiftçi, HDP Merkez İlçe eş başkanları Mehmet Demir, Fincan Güngör, DBP ve HDP Iğdır il, ilçe yöneticileri ve yurttaşlar katıldı. Basın açıklamasında öğrenciler ellerinde taşıdıkları “ Faşizme boyun eğmeyeceğiz”,” Özgürlük mahkûmları onurumuzdur”, “ Iğdır’dan Van’a Van’dan Bolu’ya selam”,” YÖDER yıldırılamaz I-YÖDER susturulamaz” dövizleri dikkat çekti.

I-YÖDER adına basın açıklaması gerçekleştiren Eziz Yoldaş, üniversite öğrencilerine yönelik baskınların gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek” Kobanê serhıldanında ortada olmayan devlet Hizbukontrayı sahaya sürmüş, onlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Bunun yanı sıra 3000 kişinin üzerinde yurttaşı gözaltına almış 500 yurttaşı bahane bularak tutuklamıştır. Son olarak Bolu’da Kürt öğrenciler faşist odaklı saldırılara maruz kalmıştır. Erzurum’da Muş’ta ve Amed’de üniversite öğrencileri tutuklanmış en son YÖDER üyesi 16 arkadaşımız yapılan ev baskınları ile gözaltına alınmıştır” dedi.

‘Yapılan tüm katliamların hesabını gençlik öncülüğünde sormaya devam edeceğiz’

Yoldaş, gençlik olarak yapılan bu gözaltı ve katliamların hesabını sormaya devam edeceklerine dikkat çekerek” Yine Cölemergin Gever ilçesinde Reşit İşbilir, Veysel İşbilir ve Bermal Tokçu’nun infaz edilmesinin yıldönümünü protesto eden kitleye saldıran AKP faşist rejiminin kiralık katilleri 18 yaşındaki Rojhat Özdel’i tek kurşunla infaz etmiştir. Halkımız Roboski’den Soma’ya Gezi’den Kobanê’ye yapılan tüm kirli politikaları deşifre etmiştir. Yapılan katliamları gençlik öncülüğünde hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

Konuşma esnasında kitle sık sık “ Faşizme karşı omuz omuza”,” Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

Basın açıklaması, yapılan oturma eylemi ile son buldu.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.