I. ULUSLARARASI IĞDIR GELENEKSEL TÜRK SANATLARI ÇALIŞTAYI DÜZENLENECEK

            Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ve Iğdır Üniversitesi işbirliği ile “I. Uluslararası Iğdır Geleneksel Türk Sanatları Çalıştayı” 28-30 Kasım 2019 tarihleri arasında Iğdır Üniversitesi Şehit Bülent Yurtseven Yerleşkesi içerisinde Mediko Sosyal binasında gerçekleştirilecek.

            Geleneksel el sanatları ülkemizde günden güne değerini yitirmekte ve alanında uzman sanatçıların sayısı giderek azalmaktadır. İlgili alanda yetişmiş sanatçıların azalması sahip oldukları bilgi ve birikimin onlar ile birlikte kaybolmasına neden olmaktadır. Türk kültüründe var olan bu sanat dallarının ve ortaya çıkan ürünlerin yaşatılması, geleneksel bilginin korunmasında önem arz etmektedir. Bu sanat dallarının yaşatılması ve bölgede yeni istihdam alanlarının oluşturulması önemli bir husustur.

Birçok Ülkeden Katılımcı Yer Alacak

         Çalıştay süresince Halı-kilim, Tezhip, Seramik, Ebru, Vitray ve Cam Sanatları, Hüsn-ü Hat, Minyatür gibi alanlar masaya yatırılacaktır. Çalıştaya bu dallarda uzman ulusal ve uluslararası temsilciler, üreticiler, sanatçılar ile akademisyenler katılacak.

            Kazakistan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Azerbeycan ve İran’dan yabancı katılımcılar ve Türkiye’nin muhtelif bölgelerinden de akademik katılım olacak. Çalıştayın açılışında yaklaşık 70 sanatçının eserleri ile karma bir sanat sergisi açılacak. Çalıştaya katılacak olan sanatçıların önemli bir kısmı sergi alanı içerisinde kurulacak 12 stantta workshop çalışmalarını yaparak, çalışma sonucunda ürettikleri ürünleri bu standlarda sergilenecek.

         28 Kasım 2019 Perşembe günü saat 9.30’da ilimiz protokolünün katılımıyla çalıştayın açılışı yapılacak olup protokol konuşmaları akabinde sergi açılışı gerçekleştirilecek. Üç günlük programın ilk iki günü çalıştay faaliyetleri (panel, sergi, workshop) üçüncü günü ise sosyal etkinlik olacak.

         Programın organizasyonu SERKA Iğdır YDO Koordinatörü Ramazan Mutlu Doğaner ve Iğdır Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Öğr. Gör. Elif Kırkkeseli koordinatörlüğünde yürütülecek.

          Gerçekleştirilmesi planlanan çalıştay ile belirlenen hedeflere ulaşmada bölgenin kültür turizmi varlıklarının bilinirliğinin arttırılması, bölgenin el sanatları alanında yetişen insan kaynakları kapasitesinin güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.