‘I. ULUSAL ARAS HAVZASI GÜZERGÂHI İPEK YOLU’ ÇALIŞTAYI SONA ERDİ

 

 

 

Üniversitemiz bünyesinde düzenlenen “I. Ulusal Aras Havzası Güzergâhı İpek Yolu Çalıştayı” yapılan sunumlarla sona erdi.

Çalıştay, 4 Ocak 2020 saat 13:00’da Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma’nın açılış konuşmasıyla başladı. Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Bahattin Çelik ve Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilcan Gökçe de birer açılış konuşması yaptı. Çalıştaya davetli konuşmacı olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ercüment Yıldırım katılım gösterdi. Doç. Dr. Yıldırım, “İpek Yolu’nun en erken aşaması: Harappa – Mezopotamya arasındaki ticari ve kültürel alışveriş” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Çalıştay kapsamında Iğdır Üniversitesi akademisyenlerinin yanı sıra farklı üniversitelerden de akademisyenler katılım sağladı. İki oturum şeklinde yapılan çalıştayda Aras Havzası’nın tarihsel süreçte İpek Yolu güzergâhı üzerindeki önemi vurgulandı. Ayrıca tarihi ticaret ürünlerinin halk kültürü üzerindeki etkileri, bölgemizde tarihi ve maddi kültür kalıntıları olan (kervansaray, bedesten, köprü, kale vb) gibi konular da tartışıldı.

Çalıştay, oturumların ardından yapılan değerlendirme ile sona erdi.

Haber: ismet TOKA

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.