Hz. Mehdi’nin Doğum Günü Kutlandı

4

Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği tarafından düzenlenen “12. İmam Hz. Mehdi’nin (A.F) doğum gününü kutlama programı Alyans Düğün Salonu’nda yapıldı.

Büyük katılım olduğu gözlenen programa İran İslam Cumhuriyeti’nden din alimleri de katıldı. Şia’nın taklit mercii olan Müçtehidlerinden Büyük Ayetullah Nasır Mekarim Şirazi’nin oğlu Hüccet’ul İslam Muhyittin Şirazi, Miyane Şehri Cuma İmamı Hüccet’ul İslam Hamidi, Mehdeviyet konusunda uzman olan Huccet’ul İslam Şehbaziyan katılarak birer konuşma yaptığı program, Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.

Iğdır Sahib’üz-Zaman Camii İmamı Cafer Yucal tarından okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Iğdır Ehl-i Beyt Alimleri Derneği adına H.Ş. Kurban Ulusöz bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Ardından Almanya’nın Berlin şehrinden programa katılan Ehl-i Beyt şairi Hasan Babur, okuduğu şiirlerle programa renk kattı. Şiirlerin ardından kürsüye gelen Mehdeviyet uzmanı Huccet’ul İslam Muhammed Şehbaziyan, Mehdeviyet ile ilgili İslam kaynaklarından ve Kur’an’dan örnekler verdi. Daha sonra konuşan Miyane şehri Cuma İmamı Hüccet’ul İslam Hamidi de Mehdi’yi beklemenin felsefesini ve bekleyişin acziyet değil dinamizm olduğu konusuna vurgu yaptı. Hüccet’ul İslam Muhyittin Şirazi ise, İslam dünyasında vahdetin önemine değinerek Mehdilik konusunun vahdete, Müslümanların birbirine sevgisine vesile olması gerektiğinin altını çizdi.

Farzlardan sonra en önemli ibadetin insanların birbirini sevmesi olduğunu, ortak paydalarda buluşmanın insanların birbirine yakınlaşmasına zemin hazırlamasına gerektiğini söyleyen Şirazi, müminlerin karşılıklı ihtiyaçları noktasında birbirleri ile yardımlaşması konusuna vurgu yaptı.

Programın sonunda ise yine İran’dan gelen Ehl-i Beyt Meddahı Habibi salonu coşturdu. Okuduğu medhiyelerle büyük beğeni kazanan Habibinin medhiyeleri ile program son buldu.

Programın ardından Iğdır Belediye Meydanı’nda “Hz. Mehdi ve Ümmetin Vahdeti” konulu bir stant açıldı. Kitap sergisi ve Hz. Mehdi ile ilgili ayet, hadis ve şiirlerin yer aldığı yazılar, şiir dinletisi, ikramların yapıldığı oturma ve sohbet bölümünün yer aldığı standı gezenlere Hz. Mehdi sevgisini temsilen birer canlı gül hediye edildi.

5

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.