Hopa Heyeti; Iğdır TSO, Iğdır TB, Iğdır OSB ve Iğdır İl Emniyet Müdürlüğü Ziyaretlerinde Bulundu

11

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve meclis üyelerinden oluşan dokuz kişilik heyet, Iğdır’da çeşitli ziyaret ve temaslarda bulundu. Hopa’dan giden heyette TSO Başkanı Osman AKYÜREK, TSO Meclis başkanı Metin KARAMAN, Yönetici Şükrü AYDEMİR, Okan POYRAZ,  Bülent BAYRAK, Alişan Ender TOPALOĞLU, Reşat AYDIN ve TSO Genel sekreteri Ali UZUN ile birlikte UMG İsmet Başar’dan oluşan isimler yer aldı.

İlk olarak Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edildi. Iğdır TSO’ da gerçekleşen görüşmeye Hopa heyetini Iğdır TSO yöneticileri ve meclis üyeleri de katıldı. Görüşmede Hopa TSO başkanı Osman AKYÜREK “Bize bu ziyareti fırsat sayarak bundan sonra kurulacak olan dostluklar, ticari prosedürlere bir vesile olsun. Hopa bir doğu kavşağı, sizlere ekonomik açıdan ticaretimizin gelişmesi açısından ilişki kurulacağına da inanıyoruz. Meclisimizdeki bir arkadaşımızın burada bir firma ile uzun zamandır çalışılıyor olması belki bizim firmalarımız içinde bundan sonra daha iyi ilişkiler kurabileceğimizin anlamına gelmektedir” diyerek görüşmeler başlamış oldu.

Iğdır TSO Başkanı Kamil ARSLAN konuşmasında “Evet ağzınıza sağlık teşekkür ediyoruz. İsterseniz ben bir Iğdır’ın kısa özetini çıkarıyım. Hakkında bilginiz vardır birazda ekonomik yapısıyla organize sanayi bölgesiyle ihracatıyla sınır kapısıyla ben bir bilgi sunayım sizlere Iğdır’ımız bilindiği üzere 3500 km metre kare yüzölçümüne sahip 16100 hektar arazimiz var Iğdır’ın ikinci Çukurova dediğimiz 161 bin hektar arazımız var.  Bunu 117 bin hektarı sulu tarıma açık Aras nehrinden aldığımız sallama su ile sulamaya açık Iğdır’ın tarım ürünlerin çoğunluğu biliyorsunuzdur,  daha önceki yıllarda 30 000 ton pamuk ürütme kapasitemiz vardı. Iğdır da 80 öncesi 571 000 şeker pancarı rekoltesi vardı. Bunları geçtiğimiz 8 Nisan da sayın başbakanımız raporda da arz ettim.

Iğdır tarımda bekleneni maalesef veremiyor, çünkü tarım hep sekteye uğratıldı.  Bizde 571 000 şeker pancarı rekoltesi olduğu halde, şeker pancar fabrikaları Kars’a Ağrı’ya ve Erzurum’da kurulu. Akabinde pamuğa destek verilmedi dedi. Hopa TSO’nun Iğdır ziyaretinin ana temas noktalarından biri olan Iğdır Organize Sanayi Bölgesi ziyaretine ise Iğdır OSB Müdürü Hakan ARAS öncülük etti. Aras’ın bir sözü Gazete manşetlerine taşınacak türdendi. Aras “Biz Iğdır OSB olarak THY’ye uyarıda bulunduk. Pilotlarınıza söyleyin Iğdır Hava alanına inerken sakın yanlışlıkla bizim OSB yollarımıza inmesinler. Hatta bu konuda pilotlara uyarı amaçlı bir büyük tabela yazdırmayı da düşünüyoruz” dedi. OSB gezisi de yaklaşık iki saate yakın sürdü. Yeni oluşturulan OSB’nin prosedürlerini öğrenen Hopa heyeti daha sonra Iğdır’dan ayrılarak Hopa’ya döndü.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.