HOCALI SOYKIRIMI’NIN 29. YIL DÖNÜMÜ DOLAYISIYLA ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ


<
Valimiz Sayın H. Engin Sarıibrahim, Hocalı Soykırımı’nın 29. yıl dönümü dolayısıyla Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ile Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu organizesinde düzenlenen anma programına katıldı.
Saygı Duruşu, İstiklal Marşımızın okunması, Azerbaycan Milli Marşının olunması ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim Tilaveti, Hocalı konulu kısa film gösterimi, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar’ın konuşmaları, Azarbaycan Dilleri Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Merkezi Müdürü Dr. Aynur Babaşova Beşkonak’ın Hocalı ile ilgili konuşması, Azerbaycan-Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev’in konuşmaları, Valimiz Sayın H. Engin Sarıibrahim’in konuşmaları ve akabinde Hocalı Soykırımı’nı anlatan resim sergisinin gezilmesi ile son buldu.
Hocalı Soykırımı’nın 29. yıl dönümünü vesilesiyle, şehit edilen 613 kardeşimizi rahmetle andığını ifade ederek konuşmasına başlayan Valimiz yaptığı konuşmada; “Bugün, kardeşlerimizin acılarına, bu acıların aziz hatırasına ortak olmak için bir araya geldik. 29 yıl önce Azerbaycan’ın Hocalı kasabasında yaşanan insanlık dışı vahşetin acısını ilk günkü gibi yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz.
1992 yılı 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Ermenistan tarafından Hocalı’da insanlık tarihine kara bir leke olarak yazılan bir katliam yapıldı.
O kanlı tarihte Hocalı yerle bir edildi.
Çocuklar kurşuna dizildi; kadın, yaşlı demeden herkes acımasızca katledildi. Masum insanların feryatları göklerde yankılandı.
 Bu anlamda Hocalı, tüm insanlığın dersler çıkarması ve gösterilen tepki noktasında bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır.
1992 yılında Hocalı’da yapılan katliamların sorumluları yine aynı şekilde 1915-1920 yılları arasında bölgemizde de insanlarımıza benzer vahşeti uyguladılar.
Köylerimizde insanlarımızı camilere toplayıp acımasızca yakanlar, Hocalı’da da insanları yine aynı acımasızlıkla katlettiler. Tüm bu yaşananlara rağmen, bizleri soykırım yapmakla suçlayanlara karşı intikam değil, adalet isteyeceğiz. Çünkü bizi onlardan ayıran temel nokta budur.
Sözlerime son verirken, Hocalı ile birlikte tüm Türk ve Müslüman yurtlarında vatanı, milleti ve bayrağı için, hepsinden önemlisi canından aziz bildiği mukaddes değerleri için toprağa düşen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.
Rabbim, böyle acıları bir daha yaşatmasın.”
 dedi.
Kültür Merkezinde düzenlenen programa Valimizin yanı sıra Azerbaycan-Kars Başkonsolosu Nuri Guliyev, Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri, iş insanları, vatandaşlar ve basın mensupları katıldı.
 
 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.