Hocalı Soykırımı Anıldı

a2

1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı kentinde Ermeniler tarafından insafsızca katledilen insanlar unutulmadı. Iğdır’da yapılan tören ve konferans ile Hocalı için adalet istendi.

Ermeni silahlı birliklerinin, 22 yıl önce 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Dağlık Karabağ’da gerçekleştirdikleri insanlık dışı katliam, düzenlenen etkinlikle Iğdır’da kınandı.Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından Atatürk Caddesi Zübeyde Hanım Bulvarında yapılan basın açıklamasına kalabalık bir vatandaş gurubu katıldı.Alanda Hocalı katliamını anlatan fotoğraf sergisi de açan Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:“26 Şubat 1992 günü Türk dünyası ve Azerbaycan için en acılı günlerden biri olmanın yanı sıra aynı zamanda insanlık tarihi için de kelimenin tam anlamıyla kapkara bir sayfadır ve 25-26 Şubat, yıllardır Türk düşmanlığı yapan, Türk insanına zülüm eziyet etmekten hoşlanan Ermenilerin Hocalı’da yaptığı insanlık dışı katliam günüdür.Gözü kan ve nefret dolu Taşnak Ermenilerinin Sovyet askerleri ile bir olup kadın çoluk çocuk demeden masum insanları vahşice şehit ettikleri hür dünyanın sustuğu, vicdanların kör olduğu bir dünyanın gözü önünde işlenen vahşice bir cinayetin gerçekleştiği gündür ve evlerinden yurtlarından doğma vatanlarından topraklarından atılan 1 milyondan fazla Türk’ün vatanlarına hasret kaldığı gündür.”

Iğdır Üniversitesi Hocalı’yı Unutmadı

Ayrıca bir etkinlik de Iğdır Üniversitesi konferans salonunda gerçekleştirildi. ASİMDER ve Uluslararası Diaspora Merkezi’nin işbirliğinde düzenlenen konferansa ASİMDER Başkanı Göksel Gülbey, Uluslararası Diaspora Merkezi Başkanı İsmayıl Ağayev, Uluslararası Diaspora Merkezi Genel Sekreteri Samir Adıgüzelli, Hocalı katliamının canlı tanığı emekli General Eliösvet Kasımov, AK Parti Iğdır Belediye Başkan Adayı Av. Mustafa Buluş, MHP Iğdır Belediye Başkan Adayı Av. Gündüz Güneş, CHP Iğdır Belediye Başkan Adayı Aran Kalafat, Iğdır Üniversitesi öğretim görevlileri ve vatandaşlar katıldı.Yapılan konuşmalarda Hocalı katliamında hayatını kaybedenler anıldı. Dünyanın gözü önünde 1992 yılında gerçekleştirilen bu katliam lanetlendi. Göksel Gülbey yaptığı konuşmada Hocalı’yı unutmayacaklarını, Hocalı katliamında hayatını kaybedenlerin hakkını her daim aramaya devam edeceklerini belirtti.Konferansın sonunda Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Hakkı Yılmaz’a ASİMDER ve Uluslararası Diaspora merkezi tarafından plâket verilerek katkılarından dolayı teşekkür edildi.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.