Hocalı Faciası Anılacak

a3

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından ortaklaşa olarak hazırlanan bir programla Hocalı faciası anılacak.

Iğdır-Azerbaycan Dil, Tarih ve Kültür Birliğini Yaşatma ve Destekleme Derneği Başkanı Ziya Zakir Acar yaptığı açıklamada şunları söyledi: “26 Şubat Çarşamba günü (bugün) saat 14.00’da Kültür Merkezinde Hocalı faciasını anacağız. Bütün Iğdırlıları anma toplantısına davet ediyorum.”Hocalı’da yaşananların insanlık dışı bir olay olduğunu, Ermenilerin gerçek yüzleri olan vahşiliklerini ortaya koyduğunu söyleyen Acar; “Ermeniler tarih boyunca Türk düşmanlığı içerisinde olmuşlardır. Gerek 1918-20 gerekse de 1990-1992 yıllarında masum, savunmasız insanlara saldırarak Türk kanı dökmüşlerdir. Hocalı faciası da bunlardan biridir. Bilimsel olarak Ermenilerin tarihte Türk milletine yaptığı saldırıları anlatacağız” şeklinde konuştu.Iğdır-Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal ise; “Hocalı faciası unutulacak bir olay değildir. Her Türk Hocalı faciasını her alanda anlatmalıdır. Türk milleti hiç bir zaman Ermenileri katletmemiştir. Sözde soykırım iddiaları iftira ve yalandan ibarettir. Bugün Hocalı’da, Karabağ’da binlerce insanı kadın, çoluk çocuk demeden katliam yapan Ermenilerin dedeleri, babaları geçmişte de Iğdır ve çevresinde binlerce insanı diri diri damlara doldurup yakmışlardır. Buda gösteriyor ki Ermeniler kan dökücü Türk düşmanı olan bir millettir” diye konuştu.Ünsal, 26 Şubat Çarşamba günü saat 12.00 de belediye önünde basın açıklaması yaprak Ermenileri kınayacaklarını, bütün Iğdırlıları her iki toplantıya beklediklerini sözlerine ekledi.Kültür sarayında yapılacak olan toplantıda aşağıdaki program uygulanacaktır:

  • Hocalı fotoğraf sergisinin gezilmesi
  • Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması,
  • Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar:

Ziya Zakir Acar (Iğdır-Azerbaycan Dil-Tarih ve Kültür Birl.Yaşt ve Dest.Der.Bşk.)

Panel: Prof. Dr. Kerem Karabulut, Prof. Dr. Hacali Necefoğlu, Prof. Dr. Selçuk Ural, yrd. Doç. Dr. Nebahat Arslan, yrd. Doç. Dr. Yaşar Kop tarafından Hocalı faciası anlatılacak.

 

 

 

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.